Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Priorytety rządu - euro i wzrost gospodarczy

0
Podziel się:

Minister finansów Andrzej Raczko powiedział dziennikarzom, że priorytetem w strategii dochodzenia do strefy euro jest jak najszybsze przyjęcie euro oraz utrzymanie tempa wzrostu gospodarczego.

"Zespół ustalił listę priorytetów. Opowiedziano się, że zależy nam na jak najszybszym wejściu do strefy euro. Podane zostało czym będziemy się kierować przy wyborze kursu parytetowego" - powiedział dziennikarzom w czwartek Raczko.

Zespół Ministerstwa Finansów oraz NBP powołany do spraw integracji w unią monetarną spotkał się w czwartek i ustalił m.in., że częścią strategii przyjęcia euro jest możliwie jak najkrótszy okres przebywania w ERM2 oraz kurs parytetowy określony na poziomie sprzyjającym wzrostowi gospodarczemu oraz pozwalającym uniknąć napięć na rynku walutowym.

Dodatkowo odbyła się dyskusja dotycząca problemów polityki fiskalnej i pieniężnej oraz możliwego terminu wejścia Polski do Europejskiego Mechanizmu Kursowego (ERM2) i do strefy euro. Omówiono także zagadnienia proceduralne wejścia Polski do ERM2 i strefy euro oraz określono harmonogram i zakres dalszych prac.

Ponadto grupa robocza resortu oraz NBP ustaliła jako cel dążenie do utrwalenia wzrostu w gospodarce umożliwiającego realną konwergencję.

Minister finansów na pytanie, czy najważniejsza jest realna konwergencja w strategii dochodzenia do EMU powiedział:

"Nie sądzę, żeby to było zamierzone. Wyraźnie jest powiedziane, że wzrost gospodarczy jest najważniejszy. ERM2 to dwa lata przed wejściem do euro, a w przypadku wejścia do ERM2 kryteria z Maastricht nie muszą być spełnione"

Polska, aby stać się członkiem Europejskiej Unii Gospodarczej i Walutowej musi osiągnąć konwergencję nominalną, czyli przystosować deficyt budżetu państwa, inflację, stopy procentowe i długu publicznego do poziomu przewidywanego przez Traktat z Maastricht.

Ważna jest również konwergencja realna, czyli taki wzrost produktywności i poziomu życia społecznego, który zbliżony jest do standardów osiągniętych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)