Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Produkcja przemysłowa w lutym spadła o 2,1%

0
Podziel się:

Produkcja przemysłowa w lutym spadła o 2,1 proc. w stosunku do stycznia i rok do roku wzrosła o 0,4 proc. po spadku o 1,4 proc. w styczniu - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

W stosunku do stycznia produkcja w górnictwie i kopalnictwie spadła o 7,5 proc., a w porównaniu z ubiegłym rokiem spadła o 4,6 proc.

Produkcja w przetwórstwie przemysłowym spadła o 0,5 proc. w stosunku do stycznia , a rok do roku wzrosła o 0,3 proc.

W wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz i wodę produkcja spadła o 9,2 proc. w stosunku do stycznia, roczny wzrost wyniósł 3,1 proc.

W stosunku do lutego ubiegłego roku wzrost produkcji sprzedanej przemysłu odnotowano w 15 (spośród 29) działach przemysłu, największy w produkcji maszyn biurowych i komputerów o 29 proc., skór wyprawionych i wyrobów z nich o 27,8 proc., wyrobów tytoniowych o 13,5 proc., wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych o 10,5 proc. i masy włóknistej oraz papieru o 10,0 proc.

Natomiast spadek produkcji sprzedanej, w porównaniu z lutym ubiegłego roku wystąpił w 14 działach przemysłu, m.in. w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej o 22,6 proc., pozostałego sprzętu transportowego o 16,2 proc., metali o 11,7 proc., odzieży i wyrobów futrzarskich o 6,9 proc.

Lutowy wynik jest lepszy od oczekiwań rynku, gdyż produkcja spadła o 2,1 proc. w stosunku do stycznia, lecz rok do roku wzrosła o 0,4 proc. po spadku o 1,4 proc. w styczniu.

Analitycy ankietowani przez PAP prognozowali spadek produkcji rok do roku o 0,3-2,0 proc. Nikt w lutym nie spodziewał się nawet lekkiego wzrostu produkcji liczonej rok do roku.

Oczekiwania spadku wzrosły w pierwszej połowie marca w stosunku do poprzedniej ankiety, kiedy analitycy spodziewali się lżejszego spadku produkcji, o 0,1-2 proc.

Analitycy spodziewali się też spadku produkcji miesiąc do miesiąca, i okazało się, że spadek zmieścił się w przedziale prognoz, które wynosiły 1,3-3,8 proc.

przemysł
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)