Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Program dla chemii ciężkiej na początku 2003 roku

0
Podziel się:

Rząd prawdopodobnie zajmie się programem restrukturyzacji i prywatyzacji sektora chemii ciężkiej na początku przyszłego roku - poinformował w poniedziałek prezes Nafty Polskiej SA, Maciej Gierej.

'Oczekuję, że dzisiaj podpiszemy umowę z doradcą. Sądzę, że na początku przyszłego roku program ten trafi pod obrady rządu' - powiedział Gierej podczas debaty o przemyśle naftowym i chemicznym.

Zdaniem doradcy będzie przeprowadzenie analizy sytuacji pięciu spółek: Zakładów Azotowych Tarnów, Zakładów Azotowych Kędzierzyn, Zakładów Chemicznych Police, Zakładów Azotowych Puławy i Organiki-Sarzyna.

Na początku czerwca rząd przyjął ogólny program restrukturyzacji sektora chemii ciężkiej, zakładający konsolidację wokół określonych rynków produktowych.

Rządowa strategia nie zawiera jednak konkretnych rozwiązań ani szczegółów ich realizacji. Tym ma się zająć Nafta Polska (NP), która będzie pełnić rolę koordynatora programu i przygotuje niezbędne analizy przed jego rozpoczęciem.

Program przewiduje, że NP otrzyma pełnomocnictwa potrzebne do przeprowadzenia analizy sektora chemicznego i przygotowania planu jego restrukturyzacji i prywatyzacji.

Kolejnym etapem będzie wniesienie akcji spółek objętych programem do Nafty Polskiej, co ma nastąpić do końca 2002 roku.

Program zakłada ponadto tworzenie takich podmiotów, które będą dążyły do maksymalnie długiego łańcucha przetwarzania. Przewiduje się też zwiększenie produkcji chemikaliów w kraju, aby zmniejszyć deficyt w handlu tymi produktami.

Ministerstwo Skarbu przewiduje, że sektor wielkiej syntezy chemicznej zostanie sprywatyzowany w ciągu 2-5 lat.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)