Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prymas: 25 lat pontyfikatu Jana Pawła II to wielki przełom dla Kościoła i dla świata

0
Podziel się:

25 lat pontyfikatu Jana Pawła II to ogromny przełom: zarówno dla Kościoła jak i dla świata - podkreśla prymas kardynał Józef Glemp.
Jutro w Watykanie odbędą się uroczytości kanonizacyjne dwóch polskich świętych: Urszuli Ledóchowskiej i biskupa przemyskiego Józefa Sebastiana Pelczara.

25 lat pontyfikatu Jana Pawła II to ogromny przełom: zarówno dla Kościoła jak i dla świata - podkreśla prymas kardynał Józef Glemp.

Jutro w Watykanie odbędą się uroczytości kanonizacyjne dwóch polskich świętych: Urszuli Ledóchowskiej i biskupa przemyskiego Józefa Sebastiana Pelczara. Przypadające tego dnia urodziny Ojca Świętego będą także inauguracją obchodów jubileuszu 25-lecia jego pontyfikatu.

W wywiadzie udzielonym Informacyjnej Agencji Radiowej Prymas Glemp przypomniał, że pontyfikat, który rozpoczął się, kiedy kraje Europy środkowo-wschodniej były zniewolone komunizmem, okupiony został także cierpieniem.

Odnosząc się do pierwszej piegrzymki papieskiej do Polski, w 1979 roku prymas podkreślił, że był to jednocześnie początek dążenia Polaków do wyzwolenia się spod komunistycznych rządów.

Prymas podkreślił, że liczne pielgrzymki Polaków do Rzymu nie wynikają wyłącznie z chęci podróżowania. "Właśnie tam Polacy uczestnicząc w spotkaniach z Papieżem i poznając "Wieczne Miasto" - mogą sobie uświadomić istotę chrześcijaństwa" - powiedział prymas.

Kardynał Glemp przypomniał także, że Episkopat wielokrotnie zwracał uwagę na to, że członkowstwo Polski w Unii Europejskiej jest dla nas wyzwaniem, które powinniśmy podjąć: "Polska ma Europie wiele do zaoferowania" - powiedział prymas Glemp dodając, że obowiązkiem każdego chrześcianina jest także wypełnianie obowiązków obywatelskich, dlatego w referendum europejskim powinien wziąć udział każdy uprawniony do głosowania Polak.

W uroczystościach związanych z 83 urodzinami Jana Pawła II, 25-leciem jego pontyfikatu oraz kanonizacją dwóch polskich świętych, Urszuli Ledóchowskiej i biskupa przemyskiego Józefa Sebastiana Pelczara weżmie udział około 20 tysięcy Polaków.

Polacy wręczą też Papieżowi specjany prezent: darem tym będzie ofiara pieniężna złożona przez Polaków na rzecz osób poszkodowanych podczas wojny w Iraku. Zbiórka na ten cel odbyła się w większości polskich diecezji Kościoła katolickiego w niedzielę 4 i 11 maja tego roku.

Prymas Józef Glemp, z powodu choroby, nie mógł udać się do Rzymu, by wziąć udział w niedzielnych i poniedziałkowych uroczystościach.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)