Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prywatyzacja Rafinerii Gdańskiej - nadal brak decyzji

0
Podziel się:

Minister skarbu Wiesław Kaczmarek spodziewa się finalizacji transakcji sprzedaży Rafinerii Gdańskiej(RG) jeszcze w pierwszej połowie tego roku

.

'Proces prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej wciąż trwa. Zamierzeniem rządu jest zakończenie tej prywatyzacji tak szybko, jak to możliwe, może w tej połowie roku' - powiedział Wiesław Kaczmarek na konferencji we Frankfurcie.

'Jeśli to się nie uda, to możliwe są dwa wyjścia, albo powtórzyć proces prytwatyzacji Rafinerii Gdańskiej, albo rozważyć konsolidację z grupą Orlen' - dodał.

'Lecz decyzja o połączeniu byłaby odbudową monopolizacji rynku i bardzo niebezpieczna dla rynku' - powiedział.

Minister poinformował też, że Rotch Energy, który chce kupić 75 proc. akcji Rafinerii, rozpoczął nowy proces ubiegania się o akcje i pozyskał jako partnera rosyjski koncern naftowy Łukoil.

Prezes NP, Maciej Gierej, poinformował w środę dziennikarzy, że Nafta Polska do końca kwietnia zdecyduje, czy rekomendować rządowi wykreślenie z programu prywatyzacji sektora paliwowego zapisu o istnieniu dwóch konkurencyjnych ośrodków paliwowych. Decyzja ta umożliwi PKN ewentualne uczestnictwo w ponownym przetargu na zakup akcji Rafinerii Gdańskiej, jeżeli niepowodzeniem zakończą się trwające rozmowy o sprzedaży 75 proc. akcji spółki.

Nafta Polska nie zakończyła jeszcze analizy ofert grupy Rotch Energy i węgierskiego MOL.

'Do końca kwietnia podejmiemy kierunkową decyzję, czy rekomendować rządowi zmianę programu restrukturyzacji i prywatyzacji sektora paliwowego, polegającą na wykreśleniu zapisu przewidującego istnienie dwóch odrębnych ośrodków paliwowych, jednego wokół Rafinerii Gdańskiej, drugiego wokół PKN Orlen'- powiedział Maciej Gierej po posiedzeniu sejmowej komisji.

Rotch Energy dostał wyłączność na negocjacje na wiosnę 2001 roku, ale nie sfinalizował transakcji, gdyż nie przedstawił gwarancji finansowania inwestycji. Nafta Polska pod koniec lutego powróciła do rozmów z MOL, który wcześniej składał ofertę na rafinerię, ale przegrał starania o wyłączność z Rotch. Przejęciem akcji rafinerii nadal jest zainteresowany PKN Orlen. Minister skarbu Wiesław Kaczmarek nie wykluczał, że w przypadku niepowodzenia sprzedaży Rafinerii Gdańskiej zezwoliłby PKN Orlen na wzięcie udziału w kolejnym przetargu.

Konsorcjum Rotch Energy ma nadal problemy z uwiarygodnieniem zdolności do sfinansowania programu rozwoju spółki po prywatyzacji. Według wcześniejszych informacji, Rotch Energy planował przeznaczyć na zakup i inwestycje ponad 1 mld USD. Rotch informował też, że w negocjacjach z rządem ustalano wprowadzenie klauzuli zabraniającej Rotch sprzedaży akcji Rafinerii Gdańskiej przez dziesięć lat.

Obecnie 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej ma Nafta Polska, 15 proc. pracownicy, a 10 proc. Skarb Państwa. Zysk netto Rafinerii Gdańskiej spadł w 2001 roku o 97 proc. do 5,4 mln zł ze 182 mln zł w 2000 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)