Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prywatyzacja RG - jaki kierunek?

0
Podziel się:

Wybór wariantu prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej powinien potrwać nie dłużej niż miesiąc - półtora. Oprócz wariantu prywatyzacji RG zakładającego jej połączenie z PKN Orlen, rządowa strategia dla sektora paliwowego przewiduje również możliwość utworzenia wokół RG grupy paliwowej konkurencyjnej wobec PKN Orlen

Wybór wariantu prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej powinien potrwać nie dłużej niż miesiąc - półtora - poinformował w poniedziałek w programie I PR minister skarbu Piort Czyżewski.

"Wybór wariantu nie może trwać dłużej jak miesiąc - półtora. (...)Chciałbym, abyśmy proces decyzji o tym, który z wariantów wybierzemy, przyspieszyli tak bardzo, jak to tylko będzie możliwe" - powiedział.

Oprócz wariantu prywatyzacji RG zakładającego jej połączenie z PKN Orlen, rządowa strategia dla sektora paliwowego przewiduje również możliwość utworzenia wokół RG grupy paliwowej konkurencyjnej wobec PKN Orlen. W jej skład, oprócz Rafinerii Gdańskiej, miałyby wejść rafinerie: Jasło, Czechowice i Glimar, Petrobaltic i Naftoport. Ten drugi wariant jest lansowany przez zarząd RG i władze województwa pomorskiego.

Zdaniem Czyżewskiego, pomysł istnienia jednego ośrodka pozwoliłby polskiemu sektorowi naftowemu skutecznie stawić czoła konkurencji europejskiej.

"Pomysł istnienia jednego ośrodka jest bardzo kuszący. Musimy dziś odnosić sektor polski naftowy do rynku europejskiego. Te argumenty, które są podnoszone przez zwoleników drugiej koncepcji, że będzie to w pewnym sensie monopol, mają znaczenie, ale w krótszym przedziale czasu. Tak naprawdę trzeba stanąć do konkurencji europejskiej" - powiedział.

"Nie wykluczam, że może się zdarzyć, iż będziemy zmierzać do drugiego wariantu (stworzenia grupy paliwowej wokół RG - PAP). To będzie zależało od analizy oferty, która dziś jest przedmiotem analiz Nafty Polskiej" - dodał.

W marcu rząd nie podjął decyzji w sprawie dalszych losów prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej. O kupno 75 proc. akcji gdańskiej spółki stara się konsorcjum Rotch Energy i PKN Orlen.

Również w ubiegłym miesiącu źródła związane z procesem prywatyzacyjnym RG informowały PAP, że rząd lub Nafta Polska nie zgodziły się na sprzedaż 75 proc. Rafinerii Gdańskiej konsorcjum PKN Orlen i Rotch Energy. Przedstawiciele rządu i NP zaprzeczyli tego samego dnia, jakoby taka decyzja została już podjęta.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)