Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prywatyzacja RG - kończmy to

0
Podziel się:

Zdaniem prezesa Kulczyk Holding Jana Wagi, pozytywne zakończenie prowadzonego obecnie procesu prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej byłoby najlepszym rozwiązaniem dla polskiego sektora paliwowego przed rychłym wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej

.

"Uważam, że na pięć minut przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, ze względów merytorycznych dla sektora paliwowego najlepszym rozwiązaniem byłoby pozytywne zakończenie prowadzonego obecnie procesu prywatyzacji RG" - powiedział w czwartek PAP Waga.

Dodał, że na inne rozwiązanie, czyli zakończenie przetargu bez rozstrzygnięcia a następnie sprawne przeprowadzenie fuzji PKN Orlen z RG, jest za mało czasu przed wejściem Polski do Unii Europejskiej.

"Z kolei przy realizacji scenariusza samodzielnego rozwoju RG z udziałem rafinerii południowych powstaje pytanie o perspektywy rozwoju spółki" - powiedział Waga.

Obecnie Nafta Polska prowadzi przetarg, w którym PKN Orlen chce wspólnie z Rotch Energy kupić 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej. Wcześniej Rotch starał się o jej kupno wspólnie z rosyjskim Łukoilem, ale po zmianie przez rząd programu dla sektora naftowego, kiedy to dopuszczono PKN do udziału w prywatyzacji RG, Rotch zmienił partnera.

Rządowa strategia dla sektora paliwowego przewiduje, oprócz wariantu prywatyzacji RG zakładającego jej połączenie z PKN Orlen, możliwość utworzenia wokół RG grupy paliwowej konkurencyjnej wobec PKN Orlen. W jej skład, oprócz Rafinerii Gdańskiej, miałyby wejść rafinerie: Jasło, Czechowice i Glimar, Petrobaltic i Naftoport. Ten drugi wariant jest lansowany przez zarząd RG i władze województwa pomorskiego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)