Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyły się uroczystości z okazji święta 3 maja.

0
Podziel się:

Z udziałem najwyższych władz państwowych przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyły się uroczystości z okazji święta 3 maja.
Prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział, że trzeci maja jest dla Polaków dniem narodowej dumy.

Z udziałem najwyższych władz państwowych przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyły się uroczystości z okazji święta 3 maja.
Prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział, że trzeci maja jest dla Polaków dniem narodowej dumy. Przypominając słowa historyka podkreślił, że konstytucja była zwycięstwem mądrości nad ciemnotą i szlachetności nad prywatą. Prezydent zaznaczył, że nasz kraj jest pionierem konstytucjonalizmu europejskiego. Dodał, że Konstytucja 3-ego maja była dla następnych pokoleń inspiracją do podejmowania niepodległościowego czynu i do dzisiaj pozostaje dowodem porozumienia i wzniesienia się ponad interesy grupowe. Podkreślił że 3 maja jest świętem odwagi myśli, narodowej zgody i pojednania.
Oprócz prezydenta Kwaśniewskiego w uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza wzięli udział między innymi - premier Leszek Miller, marszałkowie Sejmu i Senatu, posłowie, senatorowie, przedstawiciele duchowieństwa i władz stolicy oraz korpusu dyplomatycznego. W południe odbyła się uroczysta odprawa wart pododdziałów Wojska Polskiego reprezentujących rodzaje sił zbrojnych i okręgi wojskowe, Żandarmerię Wojskową, Policję, Straż Graniczną oraz pododdziały konne wystawione przez Szwadron Jazdy Rzeczpospolitej Polskiej i Polski Klub Artyleryjski.

211 lat temu Sejm Czteroletni uchwalił, jako drugą na świecie po Stanach Zjednoczonych ustawę regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja 3 Maja stała się symbolem tradycji niepodległościowych państwa polskiego.
Rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja uznano za święto narodowe w 1919 roku. Celebrowano ją w II-giej Rzeczpospolitej, a także po wojnie w roku 1946. Rok później władze zakazały obchodów tego dnia. W 1990 r. święto 3 maja przywrócił Sejm.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)