Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pytanie do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowelizacji ustawy lustracyjnej

0
Podziel się:

Sąd Lustracyjny skierował do Trybunału Konstytucyjnego pytanie prawne o konstytucyjność nowelizacji ustawy lustracyjnej. Nowelizacja obowiązująca od dwóch tygodni wyłącza z lustracji wywiad i kontrwywiad PRL oraz zawęża definicję współpracy z organami bezpieczeństwa PRL.

Sąd miał wątpliwości, czy zasadne było wyłączenie z definicji współpracy z organami bezpieczeństwa dostarczania informacji związanych z wykonywaniem zadań wywiadowczych i kontrwywiadowczych. Sąd chciał także wyjaśnienia, czy przepisy nowelizacji mogą być stosowane wobec tych oświadczeń lustracyjnych, które zostały złożone w czasie, gdy obowiązywała poprzednia ustawa. Zdaniem sądu jest wątpliwość czy nowe przepisy nie naruszają konstytucyjnych zasad równości, sprawiedliwości społecznej i prawa obywateli do informacji o działaności osób pełniących funkcje publiczne.
Sąd Lustracyjny skierował pytania do Trybunału Konstytucyjnego w związku z rozprawą apelacyjną byłego posła SLD Włodzimierza Konarskiego, który prawomocnie był uznany za kłamcę lustracyjnego przez sąd pierwszej instancji. Sąd odroczył sprawę Konarskiego, a także rozpatrywaną dziś apelację byłego posła SLD Wita Majewskiego od wyroku pierwszej instancji uznającego go za kłamcę lustracyjnego. Jest natomiast kontynuowany proces Marka Wagnera szefa kancelarii premiera , podejrzewanego o zatajenie zwiążków z wywiademt.
Nowelizację ustawy zaskarżyła wcześniej grupa posłów, między innymi z Prawa i Sprawiedliwości oraz z Platformy Obywatelskiej.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)