Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Prawo i Gospodarka" - sektor bankowy

0
Podziel się:

W rękach skarbu państwa pozostaje blisko 30 procent sektora bankowego i sytuacja ta prędko się nie zmieni, biorąc pod uwagę fakt, że minister skarbu nie zamierza przyspieszać prywatyzacji. Większość bankowców uważa jednak, że jest to błąd - czytamy w dzisiejszym "Prawie i Gospodarce".

Na potrzebę szybkiego dokończenia prywatyzacji państwowych banków wskazywała przebywająca niedawno w Polsce misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego - przypomina "Prawo i Gospodarka".
Za kontynuacją prywatyzacji opowiada się również wielu analityków i bankowców. Prezes NBP, Leszek Balcerowicz, powiedział niedawno, że międzynarodowe raporty jasno dowodzą, że kraj, w którym banki są w całości sprywatyzowane, ma najwyższy wskaźnik zagranicznych inwestycji.
Tymczasem - jak podkreśla "Prawo i Gospodarka" - minister Kaczmarek nie zamierza prywatyzować banków, w których państwo ma większościowe udziały. Jak mówił niedawno w wywiadach dla prasy, bank PKO BP ma być partnerem skarbu państwa w tworzeniu systemu kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw, BGK będzie obsługiwał programy rządowe, a BGŻ pozostanie bankiem dla wsi i rolnictwa.
Zdaniem komentatora Prawa i Gospodarki należy zachować równowagę między obcym i rodzimym kapitałem w sektorze bankowym. Komentator dziennika zwraca uwagę, że największym problemem polskiego sektora bankowego jest brak krajowych inwestorów, którzy zapewniliby kapitał w rodzimych bankach i za ich pośrednictwem finansowali strategiczne przedsięwzięcia dla naszej gospodarki.

Prawo i Gospodarka/Kalinowski/ab

banki
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)