Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Rzeczpospolita" - co decyduje o naszym człowieczeństwie

0
Podziel się:

Najnowsze badania potwierdzają, że homo sapiens oraz pozostałe gatunki naczelnych mają ogromną wspólną część dziedzictwa genetycznego. W przypadku człowieka i szympansa wynosi ono blisko 99 procent. Badania genetyczne dowodzą, że z tych dwóch gatunków starszy jest szympans - pisze "Rzeczpospolita".

W październiku ubiegłego roku japońscy uczeni z Centrum Badań Genomowych opublikowali wyniki swoich badań w których porównali genomy człowieka, szympansa i goryla. Potwierdziły one, że człowiek i szympans mają w 98 i 77 setnych procent identyczny zestaw genów. Znaleziono także kilka pozycji, w których występują istotne różnice. Czy te różnice mówią nam już tu i teraz co decyduje o naszym człowieczeństwie?
I tak i nie - pisze na łamach dziennika biolog i biofizyk profesor Magdalena Fikus z Polskiej Akademii Nauk. Wiadomo już, które regiony obu genomów zasugują na szczególną analizę. Róznice genetyczne dotyczą, między innymi, regionów kodujących białka czy przekazywaniu sygnałów nerwowych. Z innych danych, które wymagają dalszej analizy genetycznej wynika też, że ludzie znacznie częściej niż szympansy chorują na nowotwory pochodzenia nabłonkowego, takie jak rak piersi, jelita grubego i płuc, szympansy zaś nie chorują na malarię czy AIDS.
Z innych badań wynika, że historia ewolucji szympansów jest dłuższa niż nasza. Genom współczesnego człowieka różni się niewiele od tego, który wynieśli nasi przodkowie 40 tysięcy lat temu gdy wyruszali z Afryki na podbój planety. Jesteśmy zatem jeszcze młodym gatunkiem.
Więcej na ten temat w artykule - "W poszukiwaniu ludzkiej odrębności" - w "Rzeczpospolitej".

iar/rzeczp/kry/d.nyg

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)