Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Rzeczpospolita" - sepsa - podstępna śmiertelna choroba

0
Podziel się:

"Gnicie krwi", posocznica, sepsa - to nazwy podstępnej choroby, która każdego roku na całym świecie dotyka co najmniej półtora miliona osób. Prawdziwa skala problemu nie jest jednak do końca znana, lekarze często nie potrafią jej szybko zdiagnozować - ostrzega dzisiejsza "Rzeczpospolita".

A właśnie od szybkości działania zależy w największej mierze powodzenie leczenia. Niedawno Polską Grupę Roboczą do spraw Sepsy powołało Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii - czytamy w "Rzeczpospolitej".
Sepsa to zespół chorobowy polegający na gwałtownej reakcji organizmu na infekcję, doprowadzający do szybkiego uszkodzenia narządów wewnętrznych, a w efekcie do śmierci. Zdrowa osoba na skutek infekcji i sepsy może znaleźć się w ciągu 24 godzin w stanie krytycznym na oddziale intensywnej terapii
W Polsce na sepsę choruje około 100 tys. osób rocznie, a 40 tys. umiera z jej powodu
Największym problemem związanym ze skutecznym leczeniem sepsy jest jej szybkie i prawidłowe diagnozowanie. Jej objawy - niewydolność oddechowa, gorączka, drżenie, wymioty czy zaburzenia świadomości - są charakterystyczne dla wielu innych chorób. Podobnie jest ze wzrostem liczby białych krwinek, często obserwowanym u osób z zakażeniem. Dlatego kluczowe znaczenie ma podniesienie wiedzy lekarzy i przygotowanie ich do szybkiej reakcji - decydującej o życiu pacjenta. Chory powinien bowiem jak najszybciej trafić na oddział intensywnej terapii.
Więcej o tej podstępnej, a często śmiertelnej chorobie w artykule "Zatruta krew" w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

iar za "Rzeczpospolitą"/zasadzinska

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)