Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Sygnały Dnia" - Juliusz Braun o ustawie o radiofonii i telewizji

0
Podziel się:

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Juliusz Braun powiedział, że zamiast nowelizować ustawę o radiofonii i telewizji należy napisać nową ustawę, a także odrębną ustawę o mediach publicznych. W wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia Braun wyjaśnił, że ustawa ta uregulowałaby sprawy specyficzne dla mediów publicznych, byłoby ją też łatwiej nowelizować w razie potrzeby.

Juliusz Braun powiedział, że sprawa abonamentu radiowo-telewizyjnego powinna być jak najszybciej rozstrzygnięta przez rząd jeszcze w trybie nowelizacji obecnej ustawy. Członek Krajowej Rady jest przeciwny włączeniu abonamentu do systemu podatkowego, gdyż jest to sprzeczne z niezależnością finansową mediów i burzy zasadę, iż opłata jest związana z użytkowaniem odbiornika. Zamiast tego trzeba, zdaniem Brauna, usprawnić pobór abonamentu. Ustawa o mediach publicznych powinna też, jego zdaniem, uregulować relacje między Polskim Radiem a jego rozgłośniami regionalnymi. Powinny one zachować odrębnośc programową, ale trzeba poszukac innych rozwiązań, jeśli chodzi o zarządzanie nimi.

Juliusz Braun powiedział, że obecnie nie ma przeszkód, aby telewizja publiczna mogła uruchomić kanały tematyczne. Członek Krajowej Rady przypomniał, że Rada zgodziła się już na uruchomienie takiego kanału, ale sprzeciwił się temu minister skarbu Emil Wąsacz. Mówiąc o sprawie archiwów telewizji Braun powiedział, że materiały powstałe przed likwidacją państwowego monopolu telewizyjnego powinny być powszechnie dostępne, ale za opłatą.

Juliusz Braun powiedział, że ustawa o radiofonii i telewizji powinna chronić konkurencję na rynku, ale jednocześnie pozwalać na koncentrację kapitału. Braun podkreślił, że koncentracja na rynku mediów jest nieuchronna, choć polskie podmioty i tak będą mniejsze od zagranicznych. Obecna ustawa daje, jego zdaniem, możliwości kontroli prób przejęcia polskich mediów. Mówiąc o sprawie mediów cyfrowych Braun powiedział, że wymaga ona poważnych analiz ekonomicznych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)