Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Sygnały Dnia" - Szarawarski: offset oznacza szansę dla przemysłu na zamówienia wartości 40 miliar

0
Podziel się:

Wiceminister gospodarki Andrzej Szarawarski powiedział, że dzięki tak zwanemu offsetowi, czyli umowom kompensacyjnym przygotowanym przez producentów wybranego dla polskiej armii uzbrojenia, polski przemysł ma szansę zdobyć zamówienia warte około 40 miliardów dolarów. Minister Szarawarski przestrzegł jednak przed uznawaniem offsetu za złoty środek.

Wiceminister Szarawarski powiedział w Sygnałach Dnia w I Programie Polskiego Radia, że rząd chciałby wykorzystać offset dla unowocześnienia gospodarki, poprawy jej konkurencyjności i jakości wyrobów. Dodał, że 50 procent offsetu zostanie skierowane do szeroko rozumianego przemysłu zbrojeniowego. Miałyby to być nowoczesne technologie dotyczące radarów, awioniki samolotów, spawania tytanu czy kompozytów. Minister Szarawarski przypomniał, że wynalazki tworzy się właśnie w przemyśle zbrojeniowym, a dopiero później są one upowszechniane.

To gdzie zostaną skierowane zamówienia offestowe będzie wiadomo mniej więcej w maju, wtedy mija bowiem termin podpisania umowy z producentem. Szarawarski powiedział, że w Ministerstwie Gospodarki opracowana została mapa potrzeb polskiej gospodarki, które dawcy offsetu uwzględnili w swoich propozycjach.

Minister Szarawarski powiedział także, że różnice w ocenie wartości offestu między producentem a rządem, biorą się z tak zwanego mnożnika, o który można zwielokrotnić wartość danej propozycji w zależności od jej atrakcyjności. "Dawca offsetu uważał coś za bardzo atrakcyjne i mnożył to przez 3, a my mówiliśmy, nie, najwyżej 1,2" - mówił minister Szarawarski.

Producent F-16, firma Lockheed Martin, szacował wartość proponowanego przez siebie offsetu na prawie 10 miliardów dolarów. Po werfykacji polski rząd uznał, że jest on wart około 6 miliardów.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)