Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Trybuna" - narodowość śląska?

0
Podziel się:

Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu odrzucił skargę grupy obywateli polskich na nasze sądy odmawiające rejestracji Związku Ludności Narodowości Śląskiej - przypomina "Trybuna". Gazeta zamieszcza rozmowę na ten temat z mieszkającym na Śląsku historykiem, profesorem Janem Walczakiem.

Jego zdaniem dążenie do uznania istnienia narodowości śląskiej jest to radykalne, a być może rozpaczliwe manifestowanie odrębności regionalnej, wyjątkowo silnej na Górnym Śląsku z przyczyn historycznych. To poczucie odrębności wciąż ma ogromne znaczenie dla Ślązaków, ponieważ wieki oderwania od trzonu ziem polskich wytworzyły barierę kulturową miedzy nimi a ogółem Polaków. Profesor Walczak przypomina, że także przed wojną istniały organizacje Ślązaków manifestujących dystans wobec Polski i Polaków. Hasła i poglądy tych tak zwanych separatystów były zbliżone do tego, co głoszą dzisiaj skrajni orędownicy śląskości - na przykład, że całe zło na Śląsku pochodzi z Polski, że wynika z przynależności tej ziemi do państwowości polskiej.
Złożoność i tło historyczne śląskiego poczucia odrębności profesor Walczak wyjaśnia w obszernym wywiadzie zatytułowanym "Narodowość śląska?"

iar/smogo/ab

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)