Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Życie Warszawy" - zbuntowani lekarze

0
Podziel się:

12 milionów Polaków może być pozbawionych bezpłatnej opieki medycznej, jeżeli do końca października nie dojdzie do porozumienia urzędników Narodowego Funduszu Zdrowia i lekarzy rodzinnych - ostrzega "Życie Warszawy".
Medycy z województw: lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i podlaskiego bojkotują warunki kontraktów przedstawione przez NFZ, który nałożył na nich dodatkowe obowiązki bez zwiększenia stawki.

12 milionów Polaków może być pozbawionych bezpłatnej opieki medycznej, jeżeli do końca października nie dojdzie do porozumienia urzędników Narodowego Funduszu Zdrowia i lekarzy rodzinnych - ostrzega "Życie Warszawy".

Medycy z województw: lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i podlaskiego bojkotują warunki kontraktów przedstawione przez NFZ, który nałożył na nich dodatkowe obowiązki bez zwiększenia stawki. Lekarze, aby zwiększyć presję na Fundusz, przyjęli więc zasadę: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. W tym celu zrzeszyli się w tak zwanym Zielonogórskim Porozumieniu i wspólnie przygotowali własny projekt umowy.

Silniejszy partner może więcej. Wszyscy lekarze solidarnie nie będą podpisywać umów kontraktowych - powiedział "Życiu Warszawy" Adam Tomczyk, wiceprezes prezydium Zielonogórskiego Porozumienia, na co dzień lekarz rodzinny w Leśnicy Opolskiej. Jego sygnatariusze mają świadomość swej siły. W całym kraju podstawowa opieka zdrowotna została w dużej mierze sprywatyzowana.

Jeśli NFZ nie porozumie się z medykami, może się okazać, że po nowym roku niemal 1/3 Polski będzie musiała płacić za leczenie z własnej kieszeni.

Lekarze protestują przeciwko nałożeniu na nich dodatkowych zadań bez zwiększenia stawki. Jest to m.in. obowiązek zapewnienia pacjentom opieki przez całą dobę, co do tej pory w dni wolne i w nocy spoczywa głównie na pogotowiu ratunkowym. Kolejny punkt sporny to konieczność przeznaczenia 10 procent kontraktu na finansowanie badań laboratoryjnych dla zapisanych u nich pacjentów. Na dodatek badania te będzie można zlecić do wykonania tylko w wyznaczonych przez Fundusz placówkach.

Więcej na ten temat - w "Życiu Warszawy".

IAR/ŻW/internet/dabr

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)