Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czabański: RMN nie uwzględniła żadnego z odwołań w konkursie na prezesa TVP

16
Podziel się:

Podczas czwartkowego posiedzenia Rada Mediów Narodowych nie uwzględniła żadnego z odwołań, jakie zostały zgłoszone do wyników drugiego etapu konkursu na nowego prezesa TVP - poinformował przewodniczący RMN Krzysztof Czabański. W efekcie do kolejnego etapu konkursu na szefa mediów publicznych dopuszczone zostaną cztery osoby.

Czabański: RMN nie uwzględniła żadnego z odwołań w konkursie na prezesa TVP
(Andrzej Hulmika/WP)

Po zakończeniu posiedzenia Czabański poinformował, że do Rady wpłynęły trzy odwołania od wyników drugiego etapu konkursu na prezesa TVP. - Żadne z odwołań nie zostało przez Radę uwzględnione - zaznaczył.

- Osobiście boleję nad tym, że nie uwzględniono odwołania pani Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg, byłej szefowej TVP1. Moim zdaniem w pełni zasługiwała na to, by wystąpić w finale tego konkursu. Większość Rady zdecydowała jednak inaczej. W efekcie w piątkowych wysłuchaniach publicznych weźmie udział czworo kandydatów na funkcję prezesa telewizji publicznej - powiedział Czabański.

Poinformował, że przesłuchania rozpoczną się w piątek w Sejmie o godz. 10. - Pierwszym, który będzie rozmawiał z Radą, będzie obecny prezes TVP Jacek Kurski. Jako druga będzie rozmawiać Agnieszka Romaszewska-Guzy. Trzeci będzie Krzysztof Skowroński, a na końcu Bogdan Czajkowski - podał szef RMN.

W konkursie na nowego prezesa TVP złożono 23 oferty, z czego do drugiego etapu, po spełnieniu warunków formalnych, przeszło 18 kandydatów. Spośród tych kandydatów wyłoniono cztery osoby, które będą przesłuchiwane w piątek.

Trzeci etap konkursu ma być jawny i ma polegać na rozmowie kandydatów z Radą, m.in. na temat wizji telewizji publicznej i sposobu realizacji misji publicznej.

Czabański poinformował, że podczas czwartkowego posiedzenia Rada rozpatrywała też poprawki do statutów spółek medialnych, czyli TVP, PAP, Polskiego Radia oraz radiofonii regionalnej. Najistotniejszą kwestią dotyczącą zmian w statutach - wyjaśniał szef RMN - są zmiany w kadencjach władz spółek medialnych. - Kadencje rad nadzorczych będą trwały trzy lata, a zarządy tych mediów będą czteroletnie. To jest główna zmiana w tych statutach - powiedział Czabański.

Rada rozpatrywała też poprawki, wynikające z wejścia w życie w lipcu br. ustawy o Radzie Mediów Narodowych - mówił Czabański. - To wymagało odpowiednich korekt w statutach spółek. Korekty zostały już uzgodnione między nami a ministrem skarbu, który na Walnym Zgromadzeniu dokona uzgodnionych zmian. Po rejestracji w sądzie te statuty wejdą w życie - tłumaczył.

Zgodnie z uchwałą RMN z 2 sierpnia obecny prezes TVP Jacek Kurski ma zostać odwołany ze stanowiska z dniem rozstrzygnięcia konkursu na nowego prezesa telewizji publicznej, ale nie później niż 15 października tego roku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
Valdemort
8 lat temu
może wywołam skandal, ale wbrew wszystkim i zdrowemu rozsądkowi stawiam na Kurskiego - to ten oślizły cwaniaczek, kandydat tow 1 sekretarza PIS. Tyle że mój głos się nie liczy, bo od roku nie oglądam TVP, czego i wam życzę (już nie mam zaparć)
rezun-one
8 lat temu
Panie Jacku niech pan zadba by przed ponowną nominację wypłacili panu należną odprawę. Kilkaset tysięcy piechotą nie chodzi, opłaci się nie być przez godzinę prezesem.
g29
8 lat temu
Rada - czyja to jest rada i dlaczego konkurs wygrał Kurski ? Ni chcę telewizji pana z kotkiem oraz pana bez dziadka w wermachcie i nie chcę płacić za panią Cholewińską i jej genialne niezależne wypowiedzi w TVP 1. A to co ta pani opowiadała na temat czarnego protestu oraz co pokazała TVP na swoich antenach to jest po prostu najlepszy czas PRL-u oraz Urbana. Do pana z kotkiem - nie idźcie tą drogą bo to już było przerabiane i źle się dla wszystkich to zakończyło.
Pablo^
8 lat temu
Po co ta cala szopka ... Jestem juz pwwnie ustawiony Kurski i reszta to tylko tlo tego cyrku.......
der
8 lat temu
PRZERSTANCIE