Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe NBP na dotychczasowym poziomie

0
Podziel się:

Zgodnie z oczekiwaniami analityków Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego na dotychczasowym poziomie. Oznacza to, że najważniejsza dla rynku stopa jest nadal na poziomie 5,25 procent.

Zdaniem głównego analityka banku PKO BP Łukasza Tarnawy utrzymująca się wciąż na niskim poziomie inflacja i brak obaw o jej istotny wzrost w najbliższych miesiącach były głównymi argumentami dla Rady za utrzymaniem poziomu stóp. Ekonomista podkreślił, że inflację utrzymuje i będzie utrzymywać w ryzach wysokie bezrobocie. Ten czynnik był dla Rady ważniejszy niż wysoki wzrost gospodarczy, który przemawia raczej za podwyżką stóp procentowych - powiedział Łukasz Tarnawa.

Łukasz Tarnawa uważa, że w tym roku nie należy się spodziewać obniżek stóp procentowych. Ostatnia redukcja stóp była w czerwcu ubiegłego roku. Ostatnia podwyżka stóp była ponad trzy lata temu.

Zdaniem ekonomisty banku PKO BP podwyżki stóp procentowych można się spodziewać wówczas, gdyby rynki gwałtownie zareagowały na wydarzenia polityczne i złoty znacząco by tracił na wartości.

W ubiegłym miesiącu Rada Polityki Pieniężnej uznała, że istnieje duże ryzyko dla inflacji ze strony budżetu i zasygnalizowała, że

opóźnianie reform fiskalnych może przyczynić się do zaostrzenia polityki monetarnej. Z komunikatu NBP wydanego po zakończeniu obecnego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej wynika, że Rada utrzymuje neutralne nastawienie w polityce pieniężnej, choć nie wyklucza zmiany nastawienia na restrykcyjne na następnym posiedzeniu.

Ekonomista banku PKO BP uważa, że decyzja Rady o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie nie spowoduje gwałtownej reakcji na rynku walutowym i obligacji, ponieważ oczekiwały one takiej decyzji.

Motywy swojej decyzji Rada Polityki Pieniężnej przedstawi na popołudniowej konferencji prasowej.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)