Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Rafalska: zmiany w dyrektywie o pracownikach delegowanych uderzają w polskie firmy

20
Podziel się:

- Dopóki podejmujemy te rozmowy, to absolutnie wierzymy, walczymy do końca - powiedziała Rafalska

Rafalska: zmiany w dyrektywie o pracownikach delegowanych uderzają w polskie firmy
(PAP/Paweł Supernak)

- Zmiany w unijnej dyrektywie o pracownikach delegowanych są trudne do przyjęcia i uderzają w konkurencyjność polskich firm transportowych - powiedziała we wtorek minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska. Jak stwierdziła, zbudowanie wspólnej polityki społecznej w UE jest "trudne, żeby nie powiedzieć niemożliwe".

- Dopóki podejmujemy te rozmowy, to absolutnie wierzymy, walczymy do końca - powiedziała Rafalska, odnosząc się do zaproszenia francuskiej minister pracy ws. pracowników delegowanych.

Jak podkreśliła, kwestia pracowników delegowanych jest dla Polski kluczowa i niezwykle ważna. - My w tym torcie unijnym pracowników delegowanych mamy bardzo duży udział. Pracowników delegowanych w UE jest 2 mln, a my mamy prawie 25-proc. udział, ponad 430 tys. to są polscy pracownicy delegowani - powiedziała Rafalska.

Dodała, że polscy pracownicy najczęściej pracują w takich branżach jak budowlana, przemysł, usługi opiekuńcze, zdrowie.

- Jeżeli do tego będzie doliczony transport, bo to do końca nie jest pewne, to dla nas to jest absolutnie poważny problem. Polskich pracowników i przedsiębiorców w największym stopniu by to dotknęło - mówiła minister.

Wideo: Rafalska o 500+: nieosiągalna liczba urodzeń 400 tys. ma szansę się spełnić

Zaznaczyła, że rząd próbował złagodzić "drakońskie i trudne do przyjęcia" przepisy ws. pracowników delegowanych. - Uderzają one w konkurencyjność naszych polskich firm - oceniła Rafalska.

Zwróciła uwagę, że przy procedowaniu tych rozwiązań została wprowadzona procedura "żółtej kartki". - To rozwiązanie przez parlament było mocno poprawiane, zmieniane. Było ponad 512 poprawek. To nie było narzędzie prawne doskonałe i ono budzi sporo emocji. Do Brukseli też w tej sprawie jeździliśmy. Każde spotkanie grupy Wyszehradzkiej było poświęcone pracownikom delegowanym. Zabiegaliśmy, aby mieć po swojej stronie więcej sojuszników i wierzymy, że to stanowisko Grupy Wyszehradzkiej będzie naszym wspólnym, silnym stanowiskiem - podkreśliła Rafalska.

Równa płaca za tę samą pracę w tym samym miejscu

W ubiegłym roku roku Komisja Europejska przedstawiła propozycję nowelizacji dyrektywy z 1996 r. w sprawie delegowania pracowników w UE. Najważniejszą proponowaną zmianą jest wprowadzenie zasady równej płacy za tę samą pracę w tym samym miejscu. Oznacza to, że pracownik wysłany przez pracodawcę tymczasowo do pracy w innym kraju UE miałby zarabiać tyle, co pracownik lokalny za tę samą pracę.

Polskie firmy delegują do pracy w krajach UE prawie pół miliona pracowników. W opinii polskiego rządu, jeśli przepisy weszłyby w życie, znacznie pogorszyłoby to pozycję polskich przedsiębiorców na rynku UE - m.in. firm transportowych, które przestałyby być konkurencyjne wobec zachodnich przewoźników.

Prezydent Francji i wielu innych polityków na Zachodzie, obecne rozwiązanie - zgodnie z którym firma płaci składki na świadczenia społeczne od delegowanych pracowników według stawek kraju pochodzenia - nazywa "dumpingiem socjalnym".

Macron chce jak najszybszego uzgodnienia zmodyfikowanej dyrektywy UE, dotyczącej pracowników delegowanych, postulując równocześnie ograniczenie okresu oddelegowania do maksymalnie jednego roku. Propozycja Komisji Europejskiej mówi o maksymalnie 24 miesiącach.

Chcemy więcej solidarności w polityce społecznej

We wtorek w Krynicy Elżbieta Rafalska oceniła, że Unia Europejska powinna dawać swoim członkom więcej swobody w kwestii kształtowania polityki społecznej. - Zbudowanie wspólnej polityki społecznej w UE jest trudne, żeby powiedzieć niemożliwe - stwierdziła. - Chcemy więcej solidarności w polityce społecznej i więcej koordynacji - zadeklarowała.

Zdaniem Rafalskiej powinno być więcej swobody, jeśli chodzi o kształtowanie krajowych polityk społecznych. - Mniej zakazów, nakazów - podkreślała minister na jednym z paneli Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Szefowa MRPiPS nawiązała do projektu unijnej dyrektywy ws. urlopów rodzicielskich. Jak mówiła, rozwiązania tam zawarte są niekorzystne dla Polaków. Dodała, że krajowe rozwiązania w tej sprawie są lepsze.

kraj
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
j23
7 lat temu
możne to i dobrze ze narzucają takie standardy , tylko kiedy wreszcie polski rzad będzie chciał je wprowadzić u nas?????????????? może ta pani minister wreszcie weźmie się za agencji pracy , które nagminnie oszukują na prawie pracy i ubezpieczeniach eukz . przecież rzad ma z tego nie złe pieniądze!!! no to do roboty pani minister))))))))))))))))
jacekk
7 lat temu
Chcieliście wojny z UE to ją macie, szkoda tylko, że ucierpimy na tym wszyscy, a nie tylko PiS.
Bartas
7 lat temu
Oj, bedzie sie musialo ministerstwo nagimnastykowac, ostro, zeby po powrocie tych pracowniko´w delegowanych stopa bezrobocia zostala choc na tym samym poziomie. W Polsce nikt nie bedzie ich uslug potrzebowal, wiec jakos statystyki trza bedzie podreperowac". Moze odmawiajac imn mozliwosci rejesstrowania sie w UP?!?
PRAWDZIWYM
7 lat temu
Fikcja
wicher89
7 lat temu
Kolejnemu ministrowi się w Europie nie podoba. Niestety widzę trend w kierunku Polexitu.