Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reakcje po referendum w Irlandii

0
Podziel się:

Prezydent Aleksander Kwaśniewski wystosował do prezydent Irlandii, pani Mary McAleese, depeszę, w której przekazał jej wyrazy satysfakcji z powodu wyników referendum w sprawie Traktatu Nicejskiego. Prezydent Kwaśniewski podkreślił, że akceptacja Traktatu, jakiej Irlandczycy dokonali w referendum, otwiera Polsce i innym nowym członkom drzwi do Unii Europejskiej.

"Irlandczycy dowiedli politycznej dojrzałości i poczucia odpowiedzialności za los całej Europy" - napisał prezydent Kwaśniewski.
Premier Leszek Miller z zadowoleniem przyjął wyniki referendum w Irlandii. Podkreślił, że Irlandczycy popierając Traktat Nicejski odsunęli od państw kandydujących do Unii niebezpieczeństwo przełożenia na pewien okres rozszerzenia Wspólnoty.
Minister do spraw europejskich Danuta Huebner uważa, że pozytywny wynik referendum w Irlandii otworzył bramę do poszerzenia Unii Europejskiej, ale przed nami jest jeszcze wiele do zrobienia. Minister Huebner powiedziała, że przykład Irlandii pokazuje, iż w zjednoczonej Europie liczy się także głos małych krajów.
Przewodniczący sejmowej Komisji Europejskiej Józef Oleksy powiedział, że postanowienia Traktatu z Nicei dają Polsce miejsce wśród pierwszych sześciu największych krajów Unii razem z Hiszpanią, Anglią, Niemcami, Francją i Włochami. Dzięki wynikowi referendum w Irlandii data przystąpienia Polski do Unii Europejskiej - 1 stycznia 2004 roku - staje się realna - powiedział Józef Oleksy.
W opinii wicerektora Kolegium Europejskiego Piotra Nowiny Konopki, do Irlandii dotarł pozytywny głos z Polski świadczący o naszej gotowości do akcesji.
Podkreślił, że wynik referendum irlandzkego przyniósł Polakom ulgę, ale powinniśmy pamiętać, że to była zaledwie pierwsza próba, a "czeka nas seria wzlotów i upadków, które będziemy przeżywali w związku z końcówką negocjacji" .
Lider Prawa i Sprawiedliwości Lech Kaczyński powiedział, że wynik referendum jest badzo dobrym sygnałem dla przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Teraz pozostało tylko uzgodnienie warunków przyjęcia Polski. Podkreślił, że przykład irlandzkiego referendum wykazuje, jak duże znaczenie ma dobre informowanie społeczeństwa.
Szef klubu parlamentarnego SLD Jerzy Jaskiernia powiedział, że wszyscy, którzy poważnie myślą o rozszerzeniu Unii Europejskiej, powinni podziękować Irlandczykom. Jego zdaniem, na pozytywny wynik referendum duży wpływ miały apele innych krajów pod adresem wyborców irlandzkich.
Janusz Lewandowski z Platformy Obywatelskiej wyraził zadowolenie z wyników referendum w Irlandii. Podkreślił, że usunęło to jeden z najważniejszych powodów niepokoju Polaków i teraz możemy oczekiwać dotrzymania terminu rozszerzenia Unii.
Roman Giertych z Ligi Polskich Rodzin nie był zdziwiony opowiedzeniem się Irlandczyków za rozszerzeniem Unii. Dodał, że warunki, które kiedyś otrzymała Irlandia wstępując do Unii nie można w żadnej mierze porównać do warunków proponowanych Polsce.
Szef Samoobrony Andrzej Lepper jest niezadowolony z wyników referendum w Irlandii. Liczyłem - powiedział Lepper - że społeczeństwo Irlandii będzie głosować przeciwko rozszerzeniu Unii, a okazało się, że zwyciężyła propaganda nad argumentami.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)