Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Mikołajewska
|

PiS ujawnia szczegóły reformy emerytalnej. Na PPK pracodawcy zapłacą 1,5 proc. składki, pracownicy - 2 proc.

170
Podziel się:

Minimalna wysokość składek na Pracownicze Plany Kapitałowe wyniesie 1,5 proc. po stronie pracodawców i 2 proc. po stronie zatrudnionych - podaje KPRM w informacji na temat projektu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Ze środków zgromadzonych w PPK będzie możliwe sfinansowanie wkładu własnego przy zakupie mieszkania lub budynku mieszkalnego (z obowiązkiem ich zwrotu).

Reforma emerytalna PiS coraz bardziej konkretna, nie ma jednak przewidywanej daty wejścia legislacji w życie.
Reforma emerytalna PiS coraz bardziej konkretna, nie ma jednak przewidywanej daty wejścia legislacji w życie. (Paweł Supernak)

Minimalna wysokość składek na Pracownicze Plany Kapitałowe wyniesie 1,5 proc. po stronie pracodawców i 2 proc. po stronie zatrudnionych - wynika z rządowego projektu. Ze środków zgromadzonych w PPK będzie możliwe sfinansowanie wkładu własnego przy zakupie mieszkania lub budynku mieszkalnego (z obowiązkiem ich zwrotu).

Projekt ten znalazł się we wtorek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Za jego opracowanie odpowiedzialne będzie Ministerstwo Finansów.

Zobacz także: Elżbieta Rafalska o reformie emerytalnej:

- Projektowane rozwiązania polegają na stworzeniu ram prawnych funkcjonowania powszechnego i dobrowolnego systemu oszczędzania z przeznaczeniem na zabezpieczenie potrzeb finansowych po osiągnięciu wieku emerytalnego lub nabyciu uprawnień emerytalnych - wyjaśniono w informacji o istocie rozwiązań ujętych w projekcie.

Wskazano, że projekt przewiduje m.in.: utworzenie przez wszystkich zatrudniających dla wszystkich osób, za które odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne, powszechnych PPK. Pracodawcy zostaną zobowiązani "do zawierania w imieniu i na rzecz osób przez nie zatrudnionych umów o prowadzenie PPK, których przedmiotem jest gromadzenie środków w ramach PPK".

Projekt określi zasady "współfinansowania PPK ze strony państwa, w postaci zachęt fiskalnych, tj. dopłat do programu oraz zwolnień ze składek na ubezpieczenia społeczne po stronie pracodawcy". Osoby zatrudnione będą miały możliwość zawieszenia oszczędzania w PPK.

Przewidziano "ustanowienie minimalnej wysokości składek do PPK, które będą finansowane przez podmiot zatrudniający i oszczędzającego w PPK w wysokości 2 proc. po stronie osoby zatrudnionej oraz 1,5 proc. po stronie zatrudniającego" oraz "wprowadzenie limitu opłat za zarządzanie dla instytucji finansowych na poziomie do 0,6 proc. wartości aktywów netto".

Z funduszy zgromadzonych w PPK kupisz mieszkanie

Możliwe ma być jednorazowe wykorzystanie środków zgromadzonych w PPK na sfinansowanie wkładu własnego przy zakupie mieszkania lub budynku mieszkalnego z obowiązkiem ich zwrotu.

Założono także "umożliwienie wykorzystania części (do 25 proc.) środków zgromadzonych w PPK w związku z trwałą niezdolnością do pracy lub poważnym zachorowaniem, bez obowiązku zwrotu wykorzystanych w tym celu środków".

Projekt ma ponadto uregulować zasady wypłaty środków zgromadzonych w PPK po osiągnięciu wieku emerytalnego lub nabyciu uprawnień emerytalnych.

PPK lekarstwem na niskie oszczędności

W informacji o przyczynach i potrzebie wprowadzenia projektowanych rozwiązań napisano, że projekt realizuje założenia przedstawione w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w zakresie utworzenia dobrowolnych Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Wśród problemów, które ma rozwiązać wymieniono np. niską stopę oszczędności i lukę w poziomie dochodów pomiędzy okresem aktywności zawodowej a okresem emerytalnym a także niską stopę inwestycji.

Wskazano także na niski poziom rozwoju lokalnego rynku kapitałowego przy jednoczesnej dużej skali importu inwestycji bezpośrednich i portfelowych z zagranicy oraz lukę w poziomie dochodów.

Nie podano przewidywanej daty wejścia legislacji w życie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(170)
Kłamcy
6 lat temu
Dlaczego nikt nie mówi, że od składki pracodawcy będzie potrącony podatek i składki zdrowotne i na fundusz pracy?
Ron
6 lat temu
Morawiecki ja nie dam na tego gniota PPK ani zylka. Mnie nie oszukacie.
Tom
6 lat temu
Kolejne oszustwo i wyciąganie pieniędzy od pracowników i pracodawców. Pamiętam jak II filar miał być dziedzicziny i co i kasa wsiąkła. To co emerytury będą tak niskie, że każdy musi sobie zebrać coś na boku, czy do tego potrzeba tego kolejnego pisowskiego gniota, oszukańczego PPK. Są konta oszczędnościowe i III filary. Po co ten twór który jedną ustawą ktoś zlikwiduje razem z pieniędzmi tak jak to już było.
look
7 lat temu
A nie lepiej pracować kolektywnie za miskę ryżu i jakieś odzienie. Hmm może to już ktoś prze de mną wymyślił?
Ivette
7 lat temu
Wsadżcie sobie PPK w .up. :((
...
Następna strona