Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rektorzy przeciwni "podatkowi od wiedzy"

0
Podziel się:

Rektorzy wyższych uczelni chcą, by rząd wycofał się z pomysłu wprowadzenia - jak mówią - "podatku od wiedzy". Projekt nowych przepisów podatkowych przewiduje że uczelnie miałyby płacić 19-procentowy podatek od zysku.

Tyle samo mieliby zapłacić studenci, którzy dostają stypendia naukowe.

Propozycja zaskoczyła rektorów, bo została wprowadzona podczas wakacji. Szef Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich profesor Franciszek Ziejka powiedział, że z przepisów zniknęły akapity mówiące o tym, iż zysk i stypendia są wolne od podatku. "Nikt nawet nie zapytał nas o zdanie" - dodał profesor Ziejka, podkreślając, że rektorzy dotarli do tych dokumentów przez internet. Zaznaczył, że najgorsze w tym wypadku jest to, że studenci którzy dostają stypendia - najlepsi 700 złotych- będą musieli płacić od tego podatek. Wprowadzenie podatku od zysków nie powinno być bardzo uciążliwe dla uczelni, bo jak mówi rektor UJ, większość z nich przynosi straty, a nie zyski.

Apel do rządu o wycofanie się z nowych propozycji przygotowuje właśnie Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Przeciwko rządowym planom zaprotestował też NZS Uniwersytetu Jagiellońskiego.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)