Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Relacje Rosja-Niemcy. Odważna teza niemieckiej gazety

0
Podziel się:

- Moskwa usiłuje wyłuskać Berlin z antyrosyjskiego frontu - pisze Der Spiegel.

Relacje Rosja-Niemcy. Odważna teza niemieckiej gazety
(www.GlynLowe.com / Flickr (CC BY 2.0))

Moskwa usiłuje wyłuskać Berlin z antyrosyjskiego frontu, podsycając podziały w społeczeństwie i wbijając klin między kanclerz Angelę Merkel (CDU)
a ministra spraw zagranicznych Franka-Waltera Steinmeiera z SPD - pisze tygodnik _ Der Spiegel _.

Podczas ostatniej wizyty Steinmeiera w Moskwie (18 listopada) jego rosyjski partner Siergiej Ławrow _ nawiązywał raz po raz do realizmu Niemców i do ich bliskości w stosunku do Moskwy _ - pisze autor analizy Christian Neef.

Jak twierdzi _ Der Spiegel _, Ławrow radził podczas tego spotkania niemieckiemu koledze, by _ nie dał się omamić krajom w UE, które zakłócają dobre relacje z Rosją _. Jego zdaniem Berlin, jeśli chce rozwiązywać międzynarodowe konflikty, jak choćby ten w Naddniestrzu, powinien postawić na bezpośrednie kontakty z Moskwą.

Zdaniem Neefa Ławrow wręcz _ nadskakiwał _ Steinmeierowi, chwaląc _ drogiego Franka-Waltera _ za podtrzymywanie kontaktów z Moskwą. Z kolei Steinmeier unikał na wspólnej konferencji prasowej wszelkich krytycznych uwag wobec Rosji. Nie zaprotestował nawet wtedy, gdy Ławrow obarczył Zachód rzekomą odpowiedzialnością za zerwanie porozumienia z 21 lutego ws. Ukrainy.

_ Niemiecki rząd może zaprzeczać do woli - faktem jest, że Moskwa interpretuje ostrożność Steinmeiera jako dystansowanie się od Merkel _ - pisze Neef. Narodowo-patriotyczna prasa bulwarowa w Rosji cytuje chętnie Steinmeiera i równocześnie coraz częściej pozwala sobie na krytyczne uwagi wobec pani kanclerz. W Moskwie nikt nie rozumie jej twardego stanowiska.

Po jej bardzo krytycznym wobec Rosji przemówieniu w Sydney dwa tygodnie temu sterowane przez rząd rosyjskie media _ zmilczały _. Jednak gdy Merkel powtórzyła krytyczną ocenę w zeszłą środę w Bundestagu, postawa rosyjskich mediów zmieniła się, a dziennikarze zaczęli propagować teorie spiskowe.

Jak pisze _ Der Spiegel _, rosyjskie media lansują tezę, zgodnie z którą Merkel musi iść na pasku Ameryki, ponieważ w amerykańskich szafach pancernych znajdują się dokumenty wskazujące na jej powiązania ze Stasi. Do tej pory wydawana w Moskwie prasa nie odważała się na takie teorie - zauważa Neef. Rosyjska gazeta rządowa przepowiada wręcz _ koniec ery Merkel _.

Rosja nie wierzy w to, że Europa wytrwa w oporze, dlatego nie chce pójść na żaden kompromis. Moskwa uważa, że w gruncie rzeczy tylko Merkel, Polacy i Bałtowie obstają przy twardej polityce wobec Rosji.

_ Należy obawiać się, że rosyjska ocena sytuacji jest jak najbardziej realistyczna _ - czytamy w _ Spieglu _. Zdaniem autora celem Rosji jest nadanie terenom opanowanym przez rebeliantów specjalnego statusu i włączenie ich do federacji ukraińskiej. W ten sposób powstałaby _ ukraińska Bośnia _, co pozwalałoby Moskwie na współrządzenie Ukrainą. _ Co Europa przeciwstawi tym planom? Prawdopodobnie nic _ - ocenia pesymistycznie _ Der Spiegel _.

Czytaj więcej w Money.pl
Coraz więcej Niemców boi się polityki Putina Spada liczba przeciwników sankcji - wynika z ostatnich badań opinii publicznej.
Kijów prosi o pomoc. Stanowcza odpowiedź -_ Pomoc wojskowa w tym konflikcie nie wchodzi w rachubę _ - powiedział zastępca rzecznika niemieckiego rządu.
Niemcy zapobiegli wojnie na Ukrainie? Szef MSZ Niemiec stwierdził, że nie ma powodów do optymizmu. _ Zawieszenie broni to fikcja _ - przyznaje naczelny dowódca sił NATO w Europie, generał Philip Breedlove.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)