Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rok 2000 rekordowy pod względem inwestycji na świecie - UNCTAD

0
Podziel się:

Daewoo-FSO Motor SA ma zapas części do produkcji oraz części zamiennych do serwisu, a przestoje w koreańskich fabrykach koncernu nie będą miały wpływu na działanie polskiej spółki

Ubiegły rok był rekordowy pod względem napływu inwestycji zagranicznych na świecie. Łączna ich wartość sięgnęła 1.270 mld USD, co oznacza 18-proc. wzrost w relacji do 1999 roku - poinformował we wtorek Adam Pawłowicz, prezes PAIZ.

Prezes Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych (PAIZ) przedstawił dane światowego raportu inwestycyjnego, który został opracowany przez Konferencję Narodów Zjednoczonych ds. handlu i rozwoju UNCTAD.

'Rok 2000 był rekordowy, jeśli chodzi o napływ inwestycji zagranicznych na świecie. Łączna ich wartość sięgnęła 1.270 mld USD, co oznacza 18-proc. wzrost w relacji do 1999 roku' - powiedział dziennikarzom Pawłowicz.

Dodał, że od 1997 roku gwałtownie rosną bezpośrednie inwestycje zagraniczne na świecie. Jednak w ocenie autorów raportu w tym roku napływ będzie mniejszy niż w 2000 roku. Z danych UNCTAD wynika, że najwięcej inwestycji ulokowano w 2000 roku w USA, czyli 281 mld USD, a krajem, który ulokował na świecie najwięcej inwestycji, była Wielka Brytania z kwotą 250 mld USD.

W 2000 roku w 51 krajach wartość napływu inwestycji zagranicznych przekroczyła 1 mld USD, a w 33 krajach wartość odpływu przekroczyła 1 mld USD.

Nadal najwięcej inwestycji zostało ulokowanych w krajach rozwiniętych (ponad trzy czwarte całości). Autorzy raportu podają, że przepływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych jest silnie skoncentrowany - aż trzy czwarte trafia do 10 krajów.

'Inwestycje napływają głównie do krajów otwartych, przyjaznych dla gospodarki rynkowej' - powiedział Dariusz Rosati, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Europa Środkowo-Wschodnia utrzymała w ubiegłym roku swój 2-proc. udział w światowych przepływach. W 2000 roku ulokowano w tym regionie 25,5 mld USD, przy czym najwięcej w Polsce, bo aż 39 proc. Na drugim miejscu znalazły się Czechy (18 proc.), a za nimi Rosja (11 proc.).

Także w napływie inwestycji w ostatniej dekadzie do tego regionu Polska jest liderem (30 proc. wszystkich inwestycji), a za nią ulokowały się kolejno: Czechy (17 proc.), Węgry (16 proc.), Rosja (15 proc.).

inwestycje
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)