Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Wyciek radioaktywny w zakładach nuklearnych

0
Podziel się:

Zakłady to jedno z najbardziej radioaktywnych miejsc na Ziemi - twierdzi Greenpeace.

Rosja: Wyciek radioaktywny w zakładach nuklearnych
(PAP/EPA)

Naruszenie zasad bezpieczeństwa spowodowało radioaktywny wyciek w dużych zakładach nuklearnych na Uralu, ale nie ma zagrożenia dla ludzi - poinformował lokalny oddział ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Do incydentu doszło cztery dni temu. Z powodu wadliwego zaworu nastąpił wyciek ze zbiornika z płynnymi odpadami radioaktywnymi. Zanieczyszczeniu uległa droga na terenie zakładów "Majak" na długości 1,5 km.

"Nikt nie doznał obrażeń - napisano w oświadczeniu. - Poziom radioaktywności w zakładach i wokół nich jest normalny i całkowicie nieszkodliwy".

_ W zakładach "Majak", nazywanych przez obrońców środowiska "tykającą bombą zegarową Rosji", dochodziło już wcześniej do awarii - w 1949, 1957 i 1967 r., ale wówczas zatuszowała je władza radziecka. _

W tym ściśle tajnym obiekcie ok. 2000 km na wschód od Moskwy jest utylizowana broń jądrowa i odpady nuklearne.

"Po przeprowadzeniu śledztwa(...) stwierdzono, że powodem wycieku w zakładach "Majak" radioaktywnego płynu w czwartek były drastyczne naruszenia zasad bezpieczeństwa" - poinformowało biuro prokuratora generalnego.

Przedstawiciele resortu ds. sytuacji nadzwyczajnych zapewnili, że "odpady są przechowywane z dala od terenów zamieszkanych". "Sytuacja nie stwarza zagrożenia dla pracowników zakładów ani dla mieszkańców najbliższych wiosek" - podkreślili.

Według organizacji ekologicznej Greenpeace zakłady "Majak" to jedno z najbardziej radioaktywnych miejsc na Ziemi, a okoliczni mieszkańcy wciąż odczuwają skutki awarii z 1957 r., kiedy to setki osób zostały napromieniowane.

Władze sektora nuklearnego w Rosji zapewniają, że poziom bezpieczeństwa w zakładach "Majak" znacznie wzrósł od czasów radzieckich.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)