Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosną ceny chleba - brak zboża czy zmowa piekarzy?

0
Podziel się:

Drożeje pieczywo, w zależności od regionu kraju podwyżki wynoszą od kilku do 20 procent.
Wszystko przez to, że na rynku brakuje zboża i ceny mąki w związku z tym są coraz wyższe - tłumaczą piekarze.
W piątek za chleb w niektórych krakowskich sklepach trzeba było zapłacić o 15- ście - 20-cia procent więcej niż do tej pory.

Drożeje pieczywo, w zależności od regionu kraju podwyżki wynoszą od kilku do 20 procent.

Wszystko przez to, że na rynku brakuje zboża i ceny mąki w związku z tym są coraz wyższe - tłumaczą piekarze.

W piątek za chleb w niektórych krakowskich sklepach trzeba było zapłacić o 15- ście - 20-cia procent więcej niż do tej pory. Także w tarnowskich sklepach pieczywo podrożało o 30 groszy. Natomiast w Lubelskim Przedsiębiorstwie Piekarskim są właśnie szacowane wysokości ewentualnych podwyżek, które weszłyby prawdopodobnie od 1-go czerwca. Ceny wzrosłyby od 5-ciu do 20-tu groszy za pieczywo, w zależności od rodzaju zużytej do wypieku mąki. W jednej z lubelskich piekarni poinformowano Polskie Radio Lublin, ceny mogą być wyższe nawet o 30 procent. ''Każda dostawa mąki jest coraz droższa i to reguluje nasze ceny''- mowią piekarze.

Wysokie ceny zbóż i mąki od zeszłego tygodnia bada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Wniosek o zbadanie czy piekarze nie stosują zmowy cenowej zgłosił minister rolnictwa Adam Tański.

Alina Urban rzecznik Urzędu powiedziała nam, że kontrola będzie przeprowadzana na rynkach lokalnych. Dodała, że bardzo trudno jest wykryć zmowę cenową, bo przeważnie opiera się to na donosie jednego z uczestników.

Według analityków zajmujących się rynkiem rolnym w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, do żniw, można przewidywać wzrost cen płaconych bezpośrednio producentom, natomiast jeśli chodzi o obrót giełdowy to istotną rolę w uspokojeniu sytuacji możą odegrać dostawy z zapasów i rezerw Agencji Rynku Rolnego - powiedział nam doktor Michał Kisiel z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)