Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rotch i Łukoil przeprowadzą badanie RG

0
Podziel się:

Nafta Polska zezwoliła firmom: Rotch Energy i Łukoil, starającym się wspólnie o zakup 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej SA (RG), na przeprowadzenie badania spółki

- poinformowała Nafta Polska (NP) w środowym komunikacie.

'Proces badania rozpocznie się w połowie maja i powinien zakończyć się do 18 czerwca' - powiedział PAP rzecznik NP Krzysztof Mering.

W komunikacie podano, iż Nafta Polska nie będzie rekomendować rządowi zmiany programu prywatyzacji sektora paliwowego, która umożliwiłaby PKN Orlen starania o zakup RG.

Jednocześnie Nafta Polska warunkowo zaakceptowała strukturę spółki starającej się o zakup RG, w której Rotch będzie udziałowcem większościowym, a Łukoil - mniejszościowym.

NP oczekuje, że po zakończeniu badania inwestorzy potwierdzą parametry finansowe transakcji i program inwestycyjny. Mają oni również uaktualnić porozumienie ze związkami zawodowymi.

Według wcześniejszych informacji Rotch Energy planował przeznaczyć na zakup i inwestycje ponad 1 mld USD.

Jak napisano w komunikacie, NP zamierza kontynuować proces prywatyzacji RG z udziałem obu oferentów, czyli oprócz Rotch Energy, również węgierskiego koncernu paliwowego MOL.

'Ma on zmierzać do ostatecznego potwierdzenia i uaktualnienia złożonych wcześniej ofert oraz ostatecznego uzgodnienia dokumentacji transakcyjnej' - napisano w komunikacie.

Komunikat podaje, że ostateczna decyzja dotycząca zbycia akcji RG jest uzależniona od zgody Rady Ministrów.

Rotch Energy dostał wyłączność na negocjacje na wiosnę 2001 roku, ale nie sfinalizował transakcji, gdyż nie przedstawił gwarancji finansowania inwestycji.

Nafta Polska pod koniec lutego powróciła do rozmów z MOL, który wcześniej składał ofertę na rafinerię, ale przegrał starania o wyłączność z Rotch.

Chęć przejęcia akcji rafinerii podtrzymywał dotychczas PKN Orlen.

Minister skarbu Wiesław Kaczmarek nie wykluczał wcześniej, że w przypadku niepowodzenia sprzedaży Rafinerii Gdańskiej zezwoliłby PKN Orlen na wzięcie udziału w kolejnym przetargu.

Rotch Energy informował wcześniej, że w negocjacjach z rządem ustalano wprowadzenie klauzuli zabraniającej Rotch sprzedaży akcji Rafinerii Gdańskiej przez dziesięć lat.

Obecnie 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej ma Nafta Polska, 15 proc. pracownicy, a 10 proc. Skarb Państwa.

Zysk netto Rafinerii Gdańskiej spadł w 2001 roku o 97 proc. do 5,4 mln zł ze 182 mln zł w 2000 roku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)