Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rotch i PKN razem kupią RG?

0
Podziel się:

Zgodnie z propozycją przedstawioną przez Rotch Energy PKN miałby obejąć 25 proc. akcji RG minus jedna akcja, a Rotch 50 proc. plus jedna akcja RG.

PKN Orlen otrzymał od Rotch Energy oficjalną ofertę wspólnego zakupu 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej - poinformował w środę dziennikarzy prezes PKN Orlen Zbigniew Wróbel.

'PKN otrzymał od Rotch Energy oficjalną ofertę wspólnego zakupu akcji Rafinerii Gdańskiej' - powiedział Wróbel.

Dodał, że zgodnie z propozycją przedstawioną przez Rotch Energy PKN miałby obejąć 25 proc. akcji RG minus jedna akcja, a Rotch 50 proc. plus jedna akcja RG.

'Oferta Rotcha jest bardzo korzystna. Za 25 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej Rotch oferuje nam zarządzanie operacyjne w inwestycji' - powiedział Wróbel. Prezes dodał, że Rotch byłby inwestorem finansowym pasywnym.

Wróbel poinformował, że zawiadomił o tej propozycji Naftę Polską, która przeprowadza prywatyzację RG.

Zdaniem Wróbla w ofercie Rotcha nie było mowy o uczestnictwie w tym projekcie Łukoila, który obecnie stara się w konsorcjum z Rotch Energy o zakup 75 proc. akcji RG. Oferta konsorcjum jest ważna do 17 października.

Prezes Wróbel nie wykluczył, że PKN Orlen będzie starał się samodzielnie kupić pakiet 75 proc. akcji RG, jeśli nie powiódłby się wspólny zakup z Rotch Energy.

'Byłoby to jednak bardzo kosztowne'- powiedział.

Wróbel nie podał ceny, za jaką płocka spółka mogłaby kupić akcje RG.

Na początku września prezes PKN deklarował, że spółka byłaby gotowa zapłacić wynegocjowaną wstępnie przez konsorcjum Rotch i Łukoil cenę za 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej SA, czyli około 300 mln USD. We wtorek rząd zmienił strategię prywatyzacji sektora paliwowego, dopuszczając w niej połączenie Rafinerii Gdańskiej z PKN Orlen.

Dotychczasowy program przewidywał istnienie dwóch konkurencyjnych ośrodków paliwowych, jednego skupionego wokół Rafinerii Gdańskiej a drugiego wokół PKN Orlen z Płocka.

Minister skarbu powiedział we wtorek, że prywatyzacja RG prawdopodobnie nie zakończy się w tym roku.

Prezes PKN Orlen poinformował, że niedługo powinno dojść do porozumienia o utworzeniu spółki joint-venture z holenderskim producentem poliolefin Basell Europe Holdings BV.

'Jesteśmy bardzo blisko do porozumienia z Basell. W sobotę RN zajmie się tą umową'- powiedział PAP Wróbel.

Pod koniec czerwca tego roku akcjonariusze PKN zgodzili się na przesunięcie z 30 czerwca do 30 września ostatecznego terminu zawarcia umowy o utworzeniu joint venture z Basell Europe Holdings B.V.

Zgodę na powołanie takiego podmiotu akcjonariusze PKN Orlen wyrazili w lutym tego roku. W przyjętej wtedy uchwale zapisano, że jeśli w wyznaczonym terminie PKN Orlen nie zawrze właściwych umów, w tym o powołaniu spółki joint venture oraz umów licencyjnych, uchwała utraci swą moc. Zaznaczono też, iż wszystkie umowy w tej sprawie wymagają akceptacji rady nadzorczej PKN Orlen.

Plany utworzenia spółki joint venture z Basell Europe Holdings BV zakładają wniesienie do niej aportem części instalacji petrochemicznych PKN Orlen, służących do produkcji polipropylenu i polietylenu, wchodzących w skład bloku polimerów.

Projekt tego przedsięwzięcia przewiduje, iż wartość wniesionego majątku będzie nie mniejsza niż równowartość w złotych kwoty 80 mln euro. Oba podmioty tworzące spółkę obejmą w niej po 50 proc. udziałów.

W środę o 11.53 kurs PKN Orlen wzrósł o 3,38 proc. do 16,8 zł.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)