Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczął się okres świąt Bożego Narodzenia dla wyznawców prawosławia i grekokatolików

0
Podziel się:

Wyznawcy prawosławia i grekokatollicy obchodzą dzisiaj wigilię Bożego Narodzenia. W Polsce mieszka około 600 tysięcy osób wyznania prawosławnego i 120 tysięcy grekokatolików.
Niektórzy polscy prawosławni obchodzą święta zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, czyli oficjalnym, podobnie jak katolicy.

Wyznawcy prawosławia i grekokatollicy obchodzą dzisiaj wigilię Bożego Narodzenia. W Polsce mieszka około 600 tysięcy osób wyznania prawosławnego i 120 tysięcy grekokatolików.

Niektórzy polscy prawosławni obchodzą święta zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, czyli oficjalnym, podobnie jak katolicy. Tak jest zwłaszcza w dużych miastach. Natomiast na Białostocczyźnie, gdzie mieszka większość prawosławnych, pozostał dawny obyczaj świętowania według kalendarza juliańskiego, czyli 13 dni później niż katolicy. W tym czasie święta obchodzą także niektóre parafie greko-katolickie i obrządku ormiańskiego oraz starowierzy, zamieszkujący głównie na Suwalszczyźnie. Wierni Kościoła greckokatolickiego w Polsce skupieni są w metropolii przemysko-warszawskiej, w skład której wchodzą archidiecezja przemysko-warszawska oraz diecezja wrocławsko-gdańska

W Kościele prawosławnym w dzień wigilijny po południu w cerkwiach odbywają się nabożeństwa. Poprzedza je śpiewanie kolęd, przede wszystkim hymnu ku czci Bożego Narodzenia. Przygotowaniem do świąt jest ścisły 40-dniowy post. Dzień przed Wigilią najpobożniejsi nie przyjmują żadnych pokarmów.

Wieczerza wigilijna składa się z dań najprostszych: ryb, barszczu, kompotu z suszonych owoców, potraw z grzybami. Uczestnicy wieczerzy wigilijnej łamią się prosforą - pszennym chlebem poświęconym w cerkwi. Po wigilijnej kolacji wierni udają się na nabożeństwo do cerkwi. Uczestniczą tam w wielogodzinnym "całonocnym czuwaniu". W Boże Narodzenie, świąteczny dzień rozpoczyna uroczyste śniadanie, zaś po południu w cerkwiach odbywają się Wielkie Nieszpory.

W Kościele greckokatolickim główne uroczystości odbędą się jutro w świątyniach w Przemyślu i we Wrocławiu. Wierni na koniec liturgii otrzymają błogosławieństwo oliwą i kawałek prosfory z pięciu chlebów poświęconych na porannym nabożeństwie, tzw. "wełykim poweczerju".

Święto Bożego Narodzenia u grekokatolików poprzedza Wigilia, zwana Swiatym Weczerem. Tego dnia wiernych obowiązuje ścisły post. Wieczorem cała rodzina zasiada do kolacji wigilijnej, złożonej z 12 tradycyjnych potraw. Wigilijna wieczerza rozpoczyna się wspólną modlitwą i odśpiewaniem hymnu Troparionu, sławiącego narodzenie Chrystusa. Następnie odczytywany jest fragment Pisma Świętego, mówiącego o narodzeniu Jezusa w Betlejem. Potem głowa rodziny dzieli się prosforą z bliskimi i wszyscy składają sobie życzenia.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)