Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rusza studio Polskiego Radia w Iraku

0
Podziel się:

Międzynarodowa dywizja pod polskim dowództwem przejmie dziś kontrolę nad jedną z czterech stref stabilizacyjnych w Iraku. W skład dywizji weszli żołnierze z 21 państw, a jej dowódcą jest generał Andrzej Tyszkiewicz.

Przekazanie obowiązków polskiemu generałowi nastąpi w bazie wojskowej Camp Babilon około godziny 7-ej czasu polskiego. W uroczystości udział wezmą, między innymi, cywilny administrator Iraku Paul Bremer, a także dwaj amerykańscy generałowie Ricardo Sanchez i James Conway. Specjalnymi gośćmi uroczystości będą ministrowie obrony Polski, Ukrainy i Hiszpanii.

Jednocześnie rusza studio Polskiego Radia w Iraku. Pierwsza audycja zostanie wyemitowana przed rozpoczęciem uroczystości oficjalnego przejęcia przez Polskę kontroli nad strefą środkowo-południową.

Korespondent Polskiego Radia w Iraku Jacek Kaczmarek informuje, że wszystko jest już przygotowane do rozpoczęcia działalności studia. Dzięki połączeniu satelitarnemu można retransmitować do polskiego obozu Program Pierwszy Polskiego Radia. Żołnierze będą więc wkrótce mogli słuchać wiadomości z Polski. Niektórzy przez wiele miesięcy nie mieli kontaktu z krajem. W skład trzyosobowej ekipy, obsługującej studio Polskiego Radia w Iraku, wchodzą: Jacek Kaczmarek z Informacyjnej Agencji Radiowej, który zajmuje się przygotowywaniem korespondencji, a także Andrzej Żak z Programu Pierwszego i Artur Gaca - odpowiedzialni za przygotowanie studia i warunków pracy dla całej placówki.

Międzynarodowa dywizja pod polskim dowództwem obejmie kontrolę nad strefą Środkowe Południe. Ma ona 79 tysięcy kilometrów kwadratowych i składa się z 5-ciu prowincji: Karbala, Babil, Kadisija, Wasit i Nadżaf. Tę ostatnią brygada hiszpańska przejmie jednak z co najmniej 2-tygodniowym opóźnieniem. W strefie mieszka niemal 3 i pół miliona ludzi, głównie szyitów.

Zadaniem sił międzynarodowych będzie, między innymi, doprowadzenie do przywrócenia administracji cywilnej, zapewnienie bezpieczeństwa Irakijczykom, a także pomoc w odbudowie zrujnowanego rządami Saddama Husajna i wojną kraju.

W skład międzynarodowej dywizji wchodzi ponad 12 tysięcy żołnierzy, w tym około 2350 żołnierzy polskich, 1650 ukraińskich, 1300 hiszpańskich, a także żołnierze z kilkunastu innych państw, między innymi Bułgarii, Węgier, Litwy, Łotwy, Słowacji, Rumunii,Tajlandii, Filipin, Mongolii, Kazachstanu oraz z krajów Ameryki Środkowej.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)