Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Rynek pracy w Polsce. 34 proc. kobiet nieaktywnych zawodowo, sporo powyżej unijnej średniej

3
Podziel się:

W Polsce 34 proc. kobiet w wieku 20-64 lat jest poza rynkiem pracy. Średnia unijna jest o 5 punktów procentowych niższa. Paniom byłoby łatwiej, gdyby mogły korzystać z elastycznego czasu pracy - wynika z nowego raportu Deloitte.

Rynek pracy w Polsce. 34 proc. kobiet nieaktywnych zawodowo, sporo powyżej unijnej średniej
(Geoff Robinson Photography/REX)

W Polsce 34 procent kobiet w wieku 20-64 lat jest poza rynkiem pracy. Średnia unijna jest o 5 punktów procentowych niższa. Paniom byłoby łatwiej, gdyby mogły korzystać z elastycznego czasu pracy - wynika z nowego raportu Deloitte.

"Blisko 4 mln Polek w wieku 20-64 lat, które nie pracują, stanowi realny potencjał polskiej gospodarki. Większość z nich zajmuje się m.in. domem, czy opiekuje się innymi członkami rodziny" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi "Ukryty potencjał polskiego rynku pracy. Kobiety nieaktywne zawodowo". Publikacja powstała na zlecenie Coca-Cola w ramach Forum Rynku Pracy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Tylko cztery procent spośród czterech milionów nieaktywnych zawodowo kobiet jest w kontakcie z urzędami pracy. Odsetek biernych zawodowo jest w Polsce wyższy od średniej unijnej. Natomiast przeciętnie w krajach Unii Europejskiej 29 proc. kobiet jest poza rynkiem pracy.

Dla ponad połowy pytanych respondentek istotnym ułatwieniem byłaby możliwość korzystania z elastycznego czasu pracy. Podobny odsetek kobiet chciałby mieć możliwość pracy z domu, a prawie jedną trzecią interesowałaby praca w niepełnym wymiarze godzin.

- Przedsiębiorcy popierają zmiany na rynku pracy zmierzające do popularyzacji elastycznego czasu pracy. Rynek pracy w wielu obszarach ewoluuje w stronę pracy zdalnej, kontraktowania kompetencji lub konkretnych usług i potrzeba elastycznego czasu pracy wpisuje się w ten trend. Ważne też, aby wprowadzone zostały rozwiązania systemowe, pozwalające łatwiej godzić role zawodowe i rodzinne - powiedział wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Marcin Nowacki, cytowany w komunikacie.

Zobacz także: Zobacz też: Kobiety na rynku pracy - Debata

Dodał, że m.in. w tym celu powołane zostało Forum Rynku Pracy ZPP, zespół tematyczny, którego obszarem zainteresowania i działalności jest rynek pracy. Działalność Forum skupia się wokół dwóch segmentów - legislacji oraz edukacji i komunikacji.

- Stoimy przed wyzwaniem zaktywizowania ogromnej grupy, posiadającej wielki, niewykorzystany dotąd potencjał i możliwości. Na zwiększeniu aktywności zyskają wszyscy - wskazała dyrektor ds. komunikacji i kontaktów zewnętrznych w Coca-Cola Poland Services Anna Solarek.

- Zyskają kobiety, bo zwiększą swoje kompetencje, i pracodawcy - ponieważ w obliczu problemów demograficznych i spadku liczby osób w wieku produkcyjnym zyskają wartościowych pracowników. A także cała polska gospodarka, bo jak pokazuje badanie, więcej pracujących kobiet to wyższy wzrost gospodarczy - dodała Solarek.

Będąc poza rynkiem pracy, kobiety nie przestają wierzyć w siebie - 52 proc. biernych zawodowo kobiet uważa, że znalazłyby pracę w momencie, w którym zaczęłyby jej szukać.

Badanie Deloitte "Ukryty potencjał polskiego rynku pracy. Kobiety nieaktywne zawodowo" jest rozwinięciem opublikowanego w 2017 r. raportu "Praca i przedsiębiorczość kobiet - potencjał do wykorzystania w Polsce".

- Spożytkowanie niewykorzystanych dotąd zasobów pracy to obecnie główne wyzwanie polskiego rynku pracy, dlatego tak istotne było dla nas, aby pogłębić badanie sprzed roku i rozpoznać kluczowe bariery nieaktywności zawodowej kobiet. Tym razem postanowiliśmy też spojrzeć na kobiety w przekroju regionalnym i okazało się, że powody bierności zawodowej, a także oczekiwania finansowe oraz postrzeganie roli społecznej kobiety różnią się m.in w zależności od ich miejsca zamieszkania - powiedziała lider zespołu ds. analiz ekonomicznych Deloitte Julia Patorska.

16 marca w Sejmie RP odbędzie się konferencja "Konstytucja dla biznesu - czy jest w niej miejsce dla kobiety? Potencjał gospodarczy i przedsiębiorczość kobiet w Polsce". Podczas debaty zostanie także zaprezentowany cały raport Deloitte'a. Honorowy patronat nad konferencją w Sejmie objęła Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz, podano także w komunikacie.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Związkowiec
5 lata temu
Elastyczny czas pracy to zło. Czas pracy powinien być sztywny. Nieważne co na ten temat myślą pracownicy, a tym bardzie kobiety pozostające poza rynkiem pracy. Związek zawodowy Solidarność z przewodniczącym Dudą na czele wie lepiej co jest dobre dla ludzi pracy.
a to ci heca
6 lat temu
niech dadzą 1000 na każde dziecko to chłopy też będą siedzieć w domu i wtedy zapanuje w Polsce dobrobyt jakiego nie ma nigdzie na świecie hehe
Prawienormaln...
6 lat temu
"Blisko 4 mln Polek w wieku 20-64 lat, które nie pracują," Bo ma faceta, który ją utrzymuje. Ale jak dojdzie do wieku emerytalnego (albo facet ją zostawi), to będzie problem nas wszystkich. Więc panie do pracy!.