Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd - offset jest za wolny

0
Podziel się:

Rząd jest zaniepokojony wolniejszym niż przewidywano tempem rozpoczynania realizacji zobowiązań offsetowych przez firmę Lockheed Martin (LM) - poinformował we wtorek minister nauki i informatyzacji Michał Kleiber.

"Wyobrażaliśmy sobie, że rozpoczęte zostanie znacznie więcej przedsięwzięć" - powiedział Kleiber na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Minister dodał, że rząd powstrzymuje się od przedstawienia pełnego stanowiska do czasu, aż firma Lockheed Martin przedstawi raport z I okresu działalności. Koncern powinna to zrobić za sześć tygodni. Dodał, iż sam Lockheed Martin uspokaja, że sprawy są na dobrej drodze.

Pierwszy raport amerykańskiego koncernu będzie dotyczył okresu od podpisania umowy, czyli od kwietnia 2003 roku do końca 2003 roku. Następnie firma będzie przedstawiała raporty za kolejne półrocza działalności.

KLeiber dodał, że rząd przedstawi swoje pełne stanowisko w momencie otrzymania kompletnej informacji od firmy Lockheed Martin, która będzie weryfikowana poprzez rozmowy z partnerami polskimi. Między poszczególnymi partnerami toczą się negocjacje umów handlowych.

Amerykański koncern rozpoczął realizację 25 z 44 zobowiązań offsetowych.

Kleiber powiedział, że koncern przygotował wiele nowych projektów, które mogą być dodawane do listy zobowiązań. Nowe projekty, które nie są objęte w 100 proc. odpowiedzialnością mogą zastąpić te projekty, które są nią objęte.

Przykładem takiego projektu jest umowa polskiej firmy Nitro-Chem, która dostarczy materiały wybuchowe dla armii amerykańskiej.

"Zaniepokojenie rządu wynika z tego, że umowy objęte są tajemnicą handlową i nie ma do nich pełnego dostępu" - powiedział.

"Winy bardzo różnie się rozkładają, ja bym był ostatnim, który mówi, że winę ponosi offsetodawca. Mamy również problemy po stronie polskiej" - dodał Kleiber.

Według niego, przykładem takiego utrudnienia był brak egzemplarza samolotu, który firma w Mielcu miała dostarczyć do atestu w USA. Rząd chciał również rozpocząć wcześniej realizację rejestru usług medycznych, ale jest to skomplikowane przedsięwzięcie, związane z ochroną danych osobowych.

Kleiber poinformował, że w sposób satysfakcjonujący zostało rozpoczęte zobowiązanie związane z firmą General Motors, które dotyczy budowy nowego modelu Astry. Została tam dokonana wpłata na kwotę 210 mln USD.

Zobowiązania offsetowe objęte 100-procentową odpowiedzialnością opiewają na kwotę 6,028 mld USD. Zobowiązania ponad tę kwotę to zobowiązania potencjalne, które LM chce zrealizować. Jeśli któreś z listy zobowiązań obarczonych 100-procentowa odpowiedzialnością nie miałoby zostać zrealizowane, można będzie je zastąpić zobowiązaniem potencjalnym, pod warunkiem, że zostało już rozpoczęte.

Według Kleibera, z 12,5 mld USD wartości offsetowej, 40 proc. to zobowiązania dla wojska a pozostałe 60 proc. trafi do sektora cywilnego.

Amerykanie zobowiązali się do zrealizowania offsetu, liczonego przy użyciu mnożników zależnych od znaczenia poszczególnych projektów dla polskiej gospodarki, na kwotę 6,028 mld USD. Zadeklarowali jednak rozpoczęcie inwestycji offsetowych o wartości, liczonej z mnożnikami, 12,5 mld USD.

Czas realizacji umowy offsetowej, zawartej na 10 lat został podzielony na trzy okresy. Pierwszy obejmuje 3 lata i w tym czasie ma być zrealizowana umowa na kwotę 3 mld USD, w następnych 3 latach 2 mld USD, a w ostatnich 4 latach 1,028 mld USD.

Kleiber dodał, że efekty offsetu będą znane za kilka lat.

Umowy przewidują, że jeśli po 3 latach LM nie wywiąże się ze zobowiązań, zostanie na niego nałożona 4-procentowa kara, a wysokość zobowiązania przechodzi na następny okres.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)