Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd chce poprawić ściągalność podatków zmieniając przepisy o VAT

0
Podziel się:

Rząd przyjął w środę projekt noweli ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) oraz o podatku akcyzowym służący poprawie ściągalność podatków i wykonaniu założonych w budżecie wpływów z VAT i akcyzy

- podało CIR w komunikacie.

Podstawową zmianą, którą zakłada projekt, jest wydłużenie terminu zwrotu podatku VAT z urzędu skarbowego z 25 do 60 dni od daty złożenia rozliczenia.

CIR napisało w komunikacie, że Polska jest jednym z państw stosujących najbardziej liberalne zasady zwrotu VAT dla podatnika.

W opinii resortu finansów, obecny 25-dniowy termin, uniemożliwia urzędom skarbowym dokonanie weryfikacji kwot do zwrotu określonych przez podatnika, co w praktyce niejednokrotnie doprowadza do nadużyć.

'Sytuacja ta sprzyja nieuczciwym podatnikom i może prowadzić do wyłudzania kwot z budżetu. Dlatego też wydłużenie terminu zwrotu daje urzędowi skarbowemu możliwość dokładnego sprawdzenia zasadności żądanych przez podatnika kwot' - napisano w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Projekt zakłada też wyłączenie z obniżonej, 3-proc. stawki VAT, wyrobów rękodzieła ludowego i artystycznego, atestowanych przez krajowe komisje artystyczne i etnograficzne. Konieczność wprowadzenia tej zmiany uzasadniana jest tym, że prawo Unii Europejskiej nie zezwala na stosowanie stawki obniżonej dla tego rodzaju wyrobów.

Projekt zakłada, w ramach dostosowania do prawa UE, likwidację obniżonej stawki VAT stosowanej dotychczas na opony naprawiane i bieżnikowane oraz na usługi związane z bieżnikowaniem i wulkanizacją opon i dętek. Zamiast dotychczasowej stawki 7 proc. miałaby obowiązywać w tym wypadku podstawowa stawka 22 proc.

Przewiduje także skrócenie z miesiąca do 7 dni terminu na zawiadomienie urzędu skarbowego o zmianie danych zawartych w zgłoszeniu rejestracyjnym.

Projekt doprecyzowuje też wprowadzone od początku 2000 roku przepisy dotyczące zwrotu podatku VAT dla zakładów pracy chronionej i zakładów aktywności zawodowej.

W projekcie zakłada się m.in. dokładniejsze i nie budzące wątpliwości sprecyzowanie, że zaległości podatkowe, które uniemożliwiają otrzymanie zwrotu podatku, są zaległościami, określonymi lub stwierdzonymi przez organ skarbowy w dniu, w którym zakład pracy chronionej składa wniosek o zwrot.

Projekt zakłada też wykreślenie z obecnie obowiązującej ustawy przepisu, zgodnie z którym urząd skarbowy nie ma możliwości kwestionowania wielkości deklarowanych obrotów dokonywanych między zakładami (oddziałami) osoby prawnej posiadającymi numer NIP i samodzielnie rozliczającymi się z VAT.

W praktyce urzędów skarbowych stwierdzono celowe zaniżanie podstawy opodatkowania przy sprzedaży pomiędzy oddziałami firmy, będącymi odrębnymi podatnikami VAT.

'Zmienione przepisy tego artykułu dałyby jasną podstawę do szacowania obrotu w przypadku, gdy oddziały te, wykorzystując powiązania kapitałowe, dokonywałyby transakcji powodujących uszczuplenia budżetowe' - napisano w komunikacie.

Projekt przewiduje też zmiany dotyczące sposobu określania wykazu czasopism specjalistycznych, do których stosuje się zerową stawkę VAT i procedurę tworzenia tego wykazu. Zakłada się, że czasopismo byłoby w nim umieszczone na wniosek wydawcy lub importera, oczywiście, jeżeli spełniałoby kryteria do uznania go za czasopismo specjalistyczne.

vat
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)