Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd chce przyspieszyć konsolidację hut

0
Podziel się:

Rząd chce przyspieszyć konsolidację hut. Procedury prawne związane z utworzeniem Polskich Hut Stali SA powinny być zakończone do 31 grudnia 2002 roku

- poinformowało we wtorek w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Rząd przyjął we wtorek dokument 'Kierunkowe założenia modyfikacji programu restrukturyzacji hutnictwa żelaza i stali – Aktualizacja 2002'.

'Przyspieszona zostanie restrukturyzacja finansowa, oparta na uzgodnieniach z wierzycielami, w tym konwersji wierzytelności na akcje. Zakończenie tego procesu nie pozwoli jednak całkowicie zredukować zobowiązań hut wchodzących do spółki PHS (zabraknie ok. 600 mln zł)' - napisano w komunikacie CIR.

Zobowiązania te będą zmniejszone m.in. przez dokapitalizowanie PHS lub Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP), zwiększenie emisji obligacji przez ARP, czy wykorzystanie zbędnego majątku hut.

'Założenia modyfikacji' przewidują też zmniejszenie pomocy publicznej w stosunku do poziomu przewidzianego w aktualizacji programu restrukturyzacji hutnictwa z marca 2002 roku. Powodem tej zmiany jest m.in. upadłość Hut Małapanew i Ostrowiec.

Rząd chce także, aby w stosunku do aktualizacji tego programu z marca 2002 roku obniżyć zdolności produkcyjnych sektora o 870 tys. ton stali surowej oraz 800 tys. ton wyrobów walcowanych na gorąco.

W czerwcu 1998 roku rząd przyjął 'Program restrukturyzacji przemysłu hutnictwa żelaza i stali w Polsce', który został zaktualizowany w czerwcu 2001 roku i w marcu 2002 roku.

CIR poinformował, że program restrukturyzacji hutnictwa jest konsultowany z Komisją Europejską.

'Analiza przeprowadzona przez konsultanta UE wskazała na konieczność modyfikacji niektórych przedsięwzięć, dotyczących zwłaszcza rozwoju techniczno-technologicznego, poziomu produkcji i stopnia wykorzystania zdolności produkcyjnych, restrukturyzacji finansowej oraz pomocy publicznej' - napisano w komunikacie CIR.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)