Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd dyskutuje z NBP o stopach

0
Podziel się:

Rząd dyskutuje z NBP nad możliwością przyspieszenia procesu obniżenia rezerwy obowiązkowej

- poinformował w czwartek wicepremier, minister finansów Marek Belka.

'Dyskutujemy z NBP nad możliwością przyspieszenia procesu obniżania rezerwy obowiązkowej' - powiedział Belka na spotkaniu z przedsiębiorcami z BCC, zapytany o działania rządu, które skłoniłyby banki komercyjne do głębszych obniżek oprocentowania kredytów w odpowiedzi na zmiany stóp procentowych NBP.

'Trzeba pamiętać, że na tym zawsze straci budżet' - dodał Belka.

W grudniu 2001 roku RPP obniżyła stopę rezerwy obowiązkowej o 0,5 punktu proc. do 4,5 proc., a NBP zniósł możliwość utrzymywania 10- proc. rezerwy w gotówce w kasach banków.

Stopa rezerw obowiązkowych jest ustalana od wkładów złotowych i walutowych, terminowych oraz płatnych na każde żądanie.

W styczniu członek RPP Bogusław Grabowski powiedział, że w najbliższych kilku miesiącach NBP urynkowi 60 proc. pakietu obligacji wydanych bankom komercyjnym w zamian za obniżenie rezerw obowiązkowych.

W listopadzie 2001 roku RPP podała, że NBP rozważa zamianę nierynkowych obligacji NBP na rynkowe papiery wartościowe.

RPP podpisała w lipcu 1999 roku z 67 bankami umowy o objęciu przez nie obligacji emitowanych przez Narodowy Bank Polski zabezpieczonych zadłużeniem Skarbu Państwa w NBP.

Wartość obligacji wyniosła 13,03 mld zł. Termin wykupu wynosi od sześciu do dziesięciu lat, a oprocentowanie ustalono na poziomie inflacji.

Po ostatniej styczniowej obniżce stóp procentowych RPP zapowiedziała, że przy kolejnych decyzjach będzie dbać o realną wartość depozytów.

Tymczasem w wyniku obniżek stóp w ciągu ostatnich 12 miesięcy łącznie o 900 punktów bazowych, banki znacznie bardziej obniżyły oprocentowanie depozytów niż kredytów. Dodatkowo od marca zacznie obowiązywać nowy podatek pochłaniający osobom prywatnym 20 proc. zysków z odsetek od lokat bankowych i papierów dłużnych.

Średnie ważone oprocentowanie lokat terminowych w bankach spadło w grudniu 2001 roku do 7,9 proc. z 14,4 proc. w styczniu ubiegłego roku.

Natomiast średnie ważone oprocentowanie kredytów złotowych spadło do 16,8 proc. w listopadzie 2001 roku z 21,4 proc. z styczniu 2001 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)