Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd o konsolidacji zbrojeniówki, szczegóły do końca marca

0
Podziel się:

Według przewodniczącego ZZPE Stanisława Janasa, obie rozważane wersje mają zakładać konsolidację wszystkich zakładów w jednym koncernie wokół grupy Bumar.

Rząd o konsolidacji zbrojeniówki, szczegóły do końca marca
(Piotr Blawicki/East News)

Rząd zdecydował, że międzyresortowy zespół do końca marca przygotuje koncepcję konsolidacji przemysłu zbrojeniowego - poinformowało CIR po wtorkowym posiedzeniu rządu. Koncepcja konsolidacji ma dwa warianty - ujawnił wiceszef MON Waldemar Skrzypczak.

_ - Rada Ministrów popiera konsolidację polskiego przemysłu obronnego. Szczegółowe warunki i harmonogram opracują MG, MSP i MON do końca marca br. _ - napisał na Twitterze minister obrony Tomasz Siemoniak. W komunikacie CIR nie podano żadnych dodatkowych informacji.

Obecny na wtorkowym posiedzeniu senackiej komisji obrony wiceszef MON Waldemar Skrzypczak ujawnił w rozmowie, że rząd zgodził się z rekomendacją MON, aby utworzyć międzyresortowy zespół, który opracowałby harmonogram i warunki przeprowadzenia konsolidacji przemysłu zbrojeniowego. _ Resorty obrony, gospodarki i skarbu wypracowały dwuwariantową koncepcję konsolidacji, która będzie poddana do dalszych decyzji _ - dodał wiceszef MON.

Dotychczasowy program restrukturyzacji przemysłu zbrojeniowego obowiązywał na lata 2007-12 i zakładał konsolidację przedsiębiorstw zbrojeniowych w jeden organizm, skupiony wokół grupy Bumar. Przedstawiciele niektórych firm - jak Huta Stalowa Wola oraz będące własnością MON wojskowe przedsiębiorstwa remontowo-produkcyjne (WPRP) - wyrażali zastrzeżenia wobec koncepcji włączenia ich do Bumaru. W 2011 r. pracownicy WPRP zaproponowali, by rozważyć konsolidację tych przedsiębiorstw w osobną grupę - a Bumar byłby drugą grupą działającą z WPRP w _ aliansie strategicznym _.

Rozważenie celowości takiej fuzji rekomendowała też sejmowa komisja obrony. Przeciw włączeniu do Bumaru opowiedziały się związki działające w Wojskowych Zakładach Mechanicznych w Siemianowicach, produkujące kołowy transporter opancerzony Rosomak. Pod koniec października ub.r. premier Donald Tusk zapowiedział, że plan włączenia HSW do Bumaru będzie jeszcze analizowany.

W styczniu _ Rzeczpospolita _ pisała o pomyśle zbudowania drugiego obok Bumaru koncernu pancerno-artyleryjskiego utworzonego z Huty Stalowa Wola oraz tych firm grupy Bumar, które specjalizują się w produkcji broni pancernej. W 2011 r. przychody grupy Bumar przekroczyły 3 mld zł, przychody wojskowej części HSW wyniosły ponad 300 mln zł.

W ostatnich dniach Sekcja Krajowa Przemysłu Zbrojeniowego _ Solidarności _ i należący do OPZZ związek zawodowy Przemysłu Elektromaszynowego zażądały przyjęcia przez rząd programu na kolejne lata i zagroziły pogotowiem strajkowym w razie braku reakcji rządu.

W minionym tygodniu ze związkowcami rozmawiali przedstawiciele resortów gospodarki, skarbu i obrony. _ Mieliśmy okazję rozmawiać w gronie: minister gospodarki, minister skarbu i ja. Spotykałem się też z poszczególnymi liderami związkowymi zbrojeniówki, żeby poznać ich opinie _ - powiedział PAP po tych spotkaniach minister obrony Tomasz Siemoniak.

Wyraził przekonanie, że _ wszyscy rozsądni są za konsolidacją _. _ - Nasz przemysł zbrojeniowy, aby był efektywny i konkurencyjny, musi się konsolidować. Kluczem nie jest tylko to, by była jedna firma zamiast kilkunastu, choć właściciel jest ten sam - Skarb Państwa - lecz by ten przemysł był konkurencyjny i był w stanie eksportować. Mamy na stole dwa interesujące warianty, spodziewam się, że wokół nich będzie się odbywała dyskusja _ - mówił szef MON.

Według przewodniczącego ZZPE Stanisława Janasa, obie rozważane wersje mają zakładać konsolidację wszystkich zakładów w jednym koncernie wokół grupy Bumar. Jeden scenariusz przewiduje bezpośrednie połączenie zakładów w jedną grupę, drugi zakłada etap pośredni - przejściowe skupienie grupy pancernej, a po kilku latach ostateczną fuzję wszystkich firm - mówił Janas.

Związkowcy opowiadają się za jednym koncernem obronnym. Szef zbrojeniowej _ S _ Stanisław Głowacki mówił PAP, że związek opowiada się za jednoczesnym włączeniem wszystkich podmiotów do docelowej grupy, która powinna zachować podział na tzw. dywizje produktowe. _ - Odkładanie tej decyzji na kolejne etapy oznacza, że się tego nie zrobi. Grupy wzajemnie się wyniszczą, dojdzie do upadku niektórych zakładów _ - ocenił Głowacki.

_ - Nigdy nie mówiliśmy, że trzeba coś robić na siłę, ale na świecie nikt nie dzieli przemysłu na drobne, firmy wszędzie się łączą, by podołać wyzwaniom, jakie niesie globalny rynek _ - dodał Głowacki. _ Pojawiają się nieprawdziwe informacje o kondycji finansowej niektórych firm. Istotne są jednak nie osobiste ambicje prezesów. Mam nadzieję, że Rada Ministrów podejmie decyzję, która przetnie spekulacje _ - powiedział w ub. tygodniu Głowacki.

Decyzje w sprawie dalszej konsolidacji zbrojeniówki rząd miał podjąć już pod koniec grudnia. Punkt został wtedy zdjęty z porządku posiedzenia. Jak poinformowała rzeczniczka Ministerstwa Skarbu Państwa Katarzyna Kozłowska, Rada Ministrów zdecydowała wtedy, by minister gospodarki, we współpracy z ministrami skarbu i obrony, koordynował przygotowanie rekomendacji dotyczących przyszłości zbrojeniówki.

Czytaj więcej w Money.pl
Słynny generał o torturowanu i dronach Tortury są szkodliwe, a bezzałogowe drony użyteczne, lecz nie decydujące - mówił wczoraj były dowódca wojsk USA w Afganistanie.
Polacy pojadą na wojnę? Dziś ministrowie... - _ Nie ma potrzeby uczestniczenia bezpośrednio w działaniach bojowych _- zapewnia Donald Tusk
Chiny testują powietrzne monstrum Y-20 Chińczycy przeprowadzili pomyślną próbę lotu ciężkiego samolotu transportowego, który wielkością jest zbliżony do rosyjskiej maszyny IŁ-76.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)