Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przeciwko 50 - procentowej stawce podatku

0
Podziel się:

Rząd sprzeciwia się wprowadzeniu 50-procentowej stawki podatku dla najlepiej zarabiających, o której wprowadzeniu zdecydował Sejm. Będą ją musiały zapłacić osoby zarabiające co najmniej 50 tysięcy złotych miesięcznie.

Posłowie przegłosowali nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem wiceministra finansów Jarosława Nenemana, nowa stawka ma głównie wydźwięk propagandowy, a nie finansowy, dlatego rząd będzie za tym by Senat ją zliwkidował.

Wiceminister Neneman poinformował posłów, że nową stawką zostanie objęte około 4 tysięcy osób. Ma ona dać budżetowi 240 milionów złotych. Zdaniem wiceministra, nowy przepis sprowokuje jednak część do osób do ucieczki od tego podatku. Według Jarosława Nenemana może się okazać, że część podatników przeniesie się na stawkę 19-procentową, a wówczas państwo straci dochody zarówno z podatków, jak i z ZUS-u.

Za wprowadzeniem nowej stawki były wszystkie ugrupowania, poza SKL i Platforma Obywatelską. Wiceprzewodniczący klubu Platformy Zbigniew Chlebowski powiedział, że to typowa propozycja wyborcza. Podkreslił, że w krajach sąsiadujących z Polską system podatkowy jest o wiele prostszy, co może spowodować ucieczkę polskich podatników oraz wzrost szarej strefy.

Sejm wprowadził także ulgę na internet. W przyszłym roku będzie można odliczyć na ten cel do 760 złotych od dochodu przed opodatkowaniem. Wiceminister finansów Jarosław Neneman powiedział, że posłowie w ten sposób chcą zrekompensować podwyżką VATu na internet do 22 procent, do czego zobowiazuje nas unijne prawo. Dodał jednak, że są rząd ma pomysły na spadek cen internetu w Polsce, przez co ulga ta może się stać niepotrzebna.

Teraz ustawami podatkowymi zajmie się Senat. By obowiązywały w przszłym roku, powiny do końca listopada zostać zaakceptowane przez parlament, podpisane przez prezydenta i opublikowane w Dzienniku Ustaw.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)