Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd zaakceptował zmianę programu restrukturyzacji PGNiG

0
Podziel się:

Rząd zaakceptował w środę zmianę programu restrukturyzacji PGNiG, która umożliwia wydanie rozporządzenia o zaniechaniu poboru podatku dochodowego od przekazanych przez PGNiG środków trwałych do utworzonych spółek zależnych.

Zgodnie ze strategią prywatyzacji w ramach struktury kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG)
zostanie utworzonych pięć spółek zależnych: cztery dystrybucyjne i jedna poszukiwawczo-wydobywcza. Spółki dystrybucyjne mają rozpocząć działalność 1 listopada.

Do tych spółek w formie aportu zostanie przekazany majątek PGNiG, czyli m.in. infrastruktura gazowa wybudowana w znacznej mierze kosztem samorządowców i przekazana spółce nieodpłatnie.

Dotychczas PGNiG było zwolnione z podatku od tych środków trwałych.

'Obecnie jednak to zwolnienie zostałoby cofnięte, ponieważ podatnik przeniósł ich własność przed upływem 5 lat od dnia ich nabycia' – napisało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu (CIR), po środowym posiedzeniu rządu.

Przeniesienie własności do spółek zależnych nastąpiło we wrześniu 2001 roku. Podatek, który wyniósłby około 109 mln zł, należałoby więc wpłacić do końca października.

Według CIR jedynym sposobem rozwiązania tego problemu będzie wydanie przez ministra finansów rozporządzenia o zaniechaniu poboru tego podatku.

'Podstawą wydania rozporządzenia jest zmiana programu restrukturyzacji PGNiG w części dotyczącej pobierania podatku od mienia przekazanego spółkom zależnym przed upływem 5 lat od ich nabycia' - napisało w komunikacie CIR.

Według wcześniejszych informacji, spółka poszukiwawczo-wydobywcza otrzymać ma 18,9 proc. aktywów PGNiG, natomiast cztery spółki dystrybucyjne łącznie około 47 proc. obecnego majątku PGNiG.

Na początku października Ministerstwo Skarbu Państwa zgodziło się na podwyższenie kapitału zakładowego spółki poszukiwawczo - produkcyjnej. Wcześniej, w połowie września, ministerstwo zdecydowało o podwyższeniu kapitału zakładowego utworzonych w grudniu 2000 roku czterech spółek dystrybucyjnych.

Sprzedażą spółek zajmie się samo PGNiG, które będzie pełniło w strukturze holdingowej funkcję spółki matki.

Proces prywatyzacji spółek dystrybucyjnych powinien zostać sfinalizowany do końca 2002 roku. Natomiast spółka, która będzie odpowiadać za przesył i magazynowanie, i która zachowa nazwę PGNiG, nie zostanie sprzedana przynajmniej przez pięć lat.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)