Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd zatwierdził umowę offsetową

0
Podziel się:

Rząd zatwierdził we wtorek umowę offsetową, zawartą pomiędzy Skarbem Państwa a Lockheed Martin, co było warunkiem wejścia w życie umów związanych z zakupem samolotu F-16 dla polskiego wojska

.

W piątek w Dęblinie podpisano cztery umowy: główną - na dostawę 48 samolotów F-16 C/D Block 52 Advance; finansową - precyzującą warunki obsługi finansowej całego kontraktu; umowę dotyczącą pożyczki, jakiej Polsce udzielił rząd amerykański na realizację projektu; - offsetową, zobowiązującą stronę amerykańską do inwestycji w polską gospodarkę.

Tzw. offsetowa wartość umowy (liczona przy użyciu mnożników zależnych od znaczenia poszczególnych projektów dla polskiej gospodarki) przekracza 12,5 mld USD. Nominalna wartość umowy offsetowej wynosi 7,7 mld USD.

Umowa offsetowa zawiera 44 projekty obejmujące 74 konkretne zobowiązania. 16 projektów to inwestycje bezpośrednie w przemysł zbrojeniowy. 28 dotyczy produkcji i działalności cywilnej.

Lockheed Martin ma rozpocząć realizację wszystkich wynegocjowanych projektów w ciągu 120 dni od podpisania umowy.

"Odpowiedzialność z tytułu niewywiązania się z umowy przez polskie podmioty nie zwalnia w żaden sposób firmy Lockheed Martin od realizacji pełnej wartości offsetowej" - powiedział Piechota we wtorek na konferencji po obradach rządu.

Ustawa offsetowa przewiduje, że offsetodawca ponosi odpowiedzialność za niewykonanie offsetu. Jeżeli usługa offsetowa nie zostanie wykonana lub będzie wykonana nienależycie, to kara finansowa sięga 100 proc. wartości kontraktu.

W zapisach umowy offsetowej Amerykanie zobowiązali się do zrealizowania offsetu, liczonego z mnożnikami, na kwotę 6,028 mld USD. Zadeklarowali jednak rozpoczęcie inwestycji offsetowych o wartości, liczonej z mnożnikami, 12,5 mld USD.

Pierwszych 16 zakontraktowanych samolotów ma być gotowych i dostarczonych do Polski w 2006 roku. Następne dostawy są przewidziane do 2008 roku. Za 48 samolotów F-16 Polska zapłaci około 3,5 mld USD, a z kosztami kredytu ma to być nie więcej niż 4,7 mld USD.

Pierwsze płatności związane z obsługą kredytu na zakup samolotów nastąpią od 2010 roku.

Lockheed Martin, producent F-16, wygrał w końcu grudnia 2002 roku przetarg na wielozadaniowy samolot dla polskiej armii. Jego oferta została oceniona najwyżej pod względem ceny, offsetu, zdolności bojowych i warunków eksploatacji.

W przetargu uczestniczył także JAS-39 Gripen - oferowany przez szwedzko-brytyjskie konsorcjum Gripen International i francuski Mirage 2000-5 Mk2 - proponowany przez francuską grupę skupioną wokół Dassault Aviation.

Francuzi zaproponowali offset w wysokości 3,801 mld euro, a konsorcjum szwedzko-brytyjskie - 7,476 mld euro. Komitet Offsetowy zweryfikował te kwoty do, odpowiednio: 2,1 i 4,7 mld euro.

W grudniu Amerykanie deklarowali offset w wysokości 9,8 mld USD. Po weryfikacji wartość tej propozycji strona polska oceniła na 6,028 mld USD.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)