Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd zawiesił cło na 159 produktów

0
Podziel się:

Rząd zdecydował we wtorek o zawieszeniu cła na 159 produktów, a nie, jak wcześniej proponowało Ministerstwo Gospodarki, na 219

- poinformował rzecznik rządu Krzysztof Luft.

'Rząd zawiesił cło na 159 pozycji towarowych, ponieważ co do części proponowanych produktów nie zostały zakończone uzgodnienia międzyresortowe' - powiedział PAP Luft.

Według rzecznika lista produktów, na które ma być zawieszone cło, będzie jeszcze omawiana przez rząd i prawdopodobnie jeszcze się wydłuży.

'Rząd chciał na dzisiejszych obradach znieść cło na towary, które nie budziły kontrowersji, żeby szybko umożliwić ich import, zwłaszcza firmom wykorzystującym niektóre towary do swojej produkcji, szczególnie do produkcji przemysłowej' - powiedział Luft.

Według rzecznika rządu celem proponowanych zawieszeń jest wspomaganie krajowej produkcji wielu sektorów gospodarczych. Proponowane preferencje dotyczą towarów, które: nie są produkowane w kraju, są produkowane w małej ilości i nie zaspokajają popytu krajowego, w pełni nie zaspokajają, ze względów jakościowych, potrzeb rodzimych producentów, są wykorzystywane w produkcji przeznaczonej głównie na eksport.

Centrum Informacyjne Rządu podało we wtorkowym komunikacie, że na liście produktów oprócz pszenicy durum i żywicy z drzew iglastych znajdują się towary przemysłowe.

Rzecznik Ministerstwa Gospodarki Paweł Badzio dodał, że na liście znalazły się rudy cynku, niektóre substancje chemiczne, niektóre włókna z tworzyw sztucznych, przędze z włókien syntetycznych, złom stalowy, mangan, chrom, maszyny papiernicze oraz półprodukty dla przemysłu skórzanego i elektronicznego.

CIR podało, że wszystkie towary, dla których rząd zaproponował zawieszenie cła, były również objęte takim zawieszeniem w 2000 roku.

'Dla 136 pozycji towarowych proponuje się zawieszenie poboru cła na poziomie 0 proc. (w 33 przypadkach jest to jednocześnie poziom zewnętrznych stawek Unii Europejskiej), dla 22 pozycji towarowych - na poziomie 3 proc., dla 1 pozycji towarowej - na poziomie 5 proc.' - napisano w komunikacie.

CIR podało, że opierając się na wartości i strukturze importu za 6 miesięcy 2000 roku, należy założyć, iż skutki budżetowe związane z ustanowieniem proponowanych zawieszeń stawek celnych nie przekroczą w roku 2001 kwoty około 91,8 mln zł.

Ponadto 'z uwagi na pilną i ważną potrzebę gospodarczą ustanowienia zawieszeń ceł vacatio legis skrócono do 7 dni' - napisano w komunikacie

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)