Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rządowy pakiet wspierający przedsiębiorczość

0
Podziel się:

Rząd planuje przesłać do Sejmu do końca kwietnia pakiet projektów ustaw 'Przede wszystkim przedsiębiorczość', który ma poprawić warunki działania przedsiębiorców - poinformował we wtorek minister gospodarki

.

'Do końca kwietnia przyszłego roku w jednym pakiecie zostaną przesłane do Sejmu projekty wchodzące w skład pakietu 'Przede wszystkim przedsiębiorczość', z wyjątkiem kilku projektów, które zostaną przesłane do końca listopada' - powiedział minister gospodarki, Jacek Piechota na konferencji po posiedzeniu rządu.

Dodał, że projektowane zapisy mają na celu stworzenie przede wszystkim lepszych warunków działania dla małych i średnich przedsiębiorstw. Powstanie takiego pakietu zapowiedział wcześniej w swoim expose premier Leszek Miller.

We wtorek minister gospodarki przedstawił rządowi założenia do projektów ustaw, które wejdą w skład pakietu. Ma on się składać z ponad 30 projektów nowelizacji, m.in. Kodeksu pracy, Kodeksu spółek handlowych, Kodeksu karnego, Kodeksu cywilnego, przepisów podatkowych oraz z 10 projektów nowych ustaw.

Piechota poinformował, że pakiet będzie zawierał propozycje legislacyjne pogrupowane w bloki dotyczące: uproszczenia systemu podatkowego, obniżenia kosztów pracy oraz uelastycznienia stosunków pracy, uproszczenia systemu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, uproszczenia przepisów proceduralnych oraz nowych regulacji.

'W przypadku małych firm chcielibyśmy przejść na system miesięcznych zryczałtowanych zaliczek z równoczesną likwidacją deklaracji miesięcznych. Prawdopodobnie od połowy przyszłego roku' - powiedział minister finansów Marek Belka prezentując blok zagadnień podatkowych.

Według niego w nowym systemie podatnicy, w uzgodnieniu z urzędem podatkowym, deklarowaliby na podstawie dotychczasowego poziomu zobowiązań podatkowych wysokość zaliczki podatkowej jaką chcieliby płacić.

Od tego momentu płaciliby co miesiąc tak określone zaliczki, bez konieczności przedstawiania jakiejkolwiek dokumentacji, a faktyczne rozliczenie odbywałoby się raz w roku.

'Po drugie chcemy dokładnie przejrzeć i zmodyfikować ustawę o kontroli skarbowej i ustawę o ordynacji podatkowej, tak aby prawa i obowiązki podatników i urzędów były zrównoważone' - powiedział Belka.

'Chcemy oznaczyć termin ważności upoważnienia do kontroli to znaczy chcemy skończyć ze zmorą kontroli trwających ciągle, latami. Chcemy uchwalić zasadę, że kontrola będzie prowadzona tylko w godzinach pracy kontrolowanej' - dodał.

Belka poinformował, że projektowane zmiany zmierzają do ograniczenia możliwości interpretacji prawa podatkowego do szczebla izb skarbowych.

'Inspektorzy kontroli skarbowej dzisiaj mają prawo do interpretowania ustaw podatkowych. Uważamy, że to jest błąd, to prowadzi jeszcze do zwiększenia chaosu w systemie podatkowym' - powiedział.

Minister finansów poinformował też, że jego resort planuje podwyższyć do 1 mln zł kwotę rocznych obrotów, poniżej której podatnik prowadzący działalność gospodarczą może się rozliczać z fiskusem w formie ryczałtu. Obecnie z zryczałtowanej formy ryczałtu mogą korzystać firmy, których roczny obrót nie przekracza 485 tys. zł.

Belka dodał, że przeszkodą w podwyższeniu kwoty ryczałtu jest zwiększenie możliwości przesuwania zysków i strat między powiązanymi rodzinnie firmami, które rozliczają się z fiskusem na odmiennych zasadach, co powoduje ubytek wpływów podatkowych

'Jeżeli w jednej rodzinie występują dwie firmy i właściciel jednej z nich rozlicza się na zasadach ogólnych, a drugiej w formie ryczałtu, to mamy możliwość transferowania kapitału' - powiedział.

'Można wtedy przez transakcje między tymi dwoma firmami lokalizować centra zysku w firmie ryczałtowej, bo i tak się tam płaci ryczałtowy podatek, a centra kosztów w firmie opodatkowanej na zasadach ogólnych, a więc tam gdzie są straty i możliwość odliczeń' - dodał.

Belka powiedział, że przygotowywane przez MF rozwiązanie będzie uwzględniało możliwość zaistnienia tego typu sytuacji.

'Będziemy szli wolniej w kierunku zwiększania kwoty ryczałtu w sytuacjach gdy wśród bliskich krewnych istnieją różne formy opodatkowania działalności gospodarczej' - dodał.

Minister pracy Jerzy Hausner, zapowiedział, że propozycje w podległym mu obszarze będą wymagały negocjacji z Komisją Trójstronną. Podkreślił, że działania legislacyjne będą dotyczyły nie tylko Kodeksu pracy, ale także innych ustaw.

Wśród zagadnień wymagających kompromisu, Hausner wymienił m.in. przenoszenie kosztów wstępnych badań na pracownika, zmniejszania ograniczeń w stosowaniu umów o pracę na czas określony, podwyższanie limitu godzin nadliczbowych i ich wynagradzania, rozliczanie czasu pracy, znoszenie obowiązkowego planu urlopów, nie stosowanie lub modyfikowanie przepisów o zwolnieniach grupowych, tworzenie funduszu świadczeń socjalnych i wypłacanie świadczeń urlopowych, wynagradzanie za czas niezdolności do pracy.

Dodał, że możliwe byłoby określenie, iż niektóre z rozwiązań są stosowane tylko w odniesieniu do małych i średnich przedsiębiorstwach. Ponadto, niektóre z nich mogłyby być stosowane tylko do określonych kategorii pracowników, np. rozpoczynających pracę.

'W zakresie kwestii ubezpieczeń społecznych jest jeden z postulatów, który wydaje się być ważny, tj. kwestia przejścia na kwartalne rozliczanie składek zusowskich przez pracodawców'- powiedział Hausner.

Minister gospodarki przedstawił blok zagadnień związanych z uproszczeniem przepisów proceduralnych. Chodzi tu m.in o ograniczenie korupcji poprzez nowelizację Kodeksu karnego, ujednolicenie i uporządkowanie przepisów dotyczących spółek handlowych, obniżenie opłat notarialnych za czynności związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, uproszczenie zasad uzyskania pomocy publicznej oraz zapewnienie skuteczniejszej ochrony małym i średnim przedsiębiorcom przed nieuczciwą konkurencją.

Ponadto w ramach bloku nowych regulacji mają się znaleźć przepisy upraszczające i ujednolicające system rejestracji przedsiębiorców, ograniczenie liczby inspekcji w obszarze działalności gospodarczej (obecnie działa ich 19), przepisy określające działalność w formie franchisingu. Uregulowanie świadczeń teleinformacyjnych ma nastąpić w nowej ustawie o świadczeniu usług teleinformacyjnych i handlu elektronicznym.

Zgodnie z przedstawionym przez Piechotę harmonogramem prac na pakietem, po posiedzeniu rządu, na internetowej stronie Ministerstwa Gospodarki zostaną opublikowane założenia do projektów.

Następnie do 15 stycznia potrwają konsultacje społeczne nad założeniami. Potem, wraz z uwagami, zostaną one przedstawione Komisji Trójstronnej, a w ostatecznie uzgodnionej wersji mają trafić do 15 lutego pod obrady rządu.

Po przyjęciu założeń przez rząd ministrowie przygotują odpowiednie projekty ustaw. Główny pakiet trafi do Sejmu do końca kwietnia. W drugiej kolejności, czyli do końca listopada do Sejmu wpłyną propozycje wymagające dłuższych uzgodnień, m.in. zmiany w prawie pracy.

'Trzeba uczciwie powiedzieć, że będzie to nieustająca praca i ministra gospodarki i Rady Ministrów, gdyż działanie na rzecz usuwania barier będzie prawdopodobnie wykraczało poza tę kadencję parlamentu i rządu' - powiedział Piechota.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)