Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Rzeczpospolita" - Byliśmy wolni, choć biedni

0
Podziel się:

Polacy uważają, że z postulatów stoczniowców z sierpnia 1980 roku zrealizowano żądania polityczne, ale nie społeczne. Takie są wyniku sondażu, które publikuje "Rzeczpospolita".

Słynnych postulatów strajkujących robotników było 21. Pierwszym z nich była rejestracja związków zawodowych niezależnych od komunistycznych władz. 57 procent Polaków uważa - zgodnie z prawdą - że został on spełniony. "Rzeczpospolita" pisze, że jednak 14 procent badanych sądzi, że wolne związki nie powstały, a 5 procent sądzi, że nie ma ich do dziś. Podobnie układają się nasze oceny dotyczące drugiego postulatu - czyli prawa do strajku. 58 procent Polaków sądzi, że został on zrealizowany. Dziennik zauważa, że najbardziej pamiętamy jednak, iż zostało spełnione trzecie rządanie - wolność słowa. Jest o tym przekonanych 65 procent Polaków.
Według "Rzeczpospolitej", takiego zdecydowania nie ma już jednak w przypadku pozostałych postulatów. Za niespełnione, Polacy uważają natomiast te socjalne. Badanie pokazało, że zdajemy sobie sprawę, między innymi, z tego, że nie zmieniły się zasady naliczania rent i emerytur oraz, że władze nie były w stanie podnosić zarobków w miarę wzrostu cen. 44 procent Polaków pamięta też, że nie poprawiła się sytuacja w służbie zdrowia oraz 40 procent, że nie skróciło się oczekiwanie na mieszkanie.

Dziennik pisze również, że na część pytań badani nie znali odpowiedzi albo udzielali takiej, która nie była zgodna z prawdą historyczną. Największa grupa - 37 procent - twierdzi chociażby, że władzom udało się doprowadzić do pełnego zaopatrzenia w żywność.

Badanie przeprowadzono w dniach 5 - 7 sierpnia na 1000-osobowej reprezentaywnej próbie dorosłych Polaków. Więcej na ten temat w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

IAR/Rzeczpospolita/mb/dyd

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)