Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Samorząd: jakie koalicje ?

0
Podziel się:

Lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński pozytywnie odniósł się do propozycji przewodniczącego Polskiego Stronnictwa Ludowego Jarosława Kalinowskiego utworzenia szerokiej koalicji demokratycznej w sejmikach wojewódzkich. W tej sprawie lider ludowców wysłał dziś list do przewodniczących Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości.

Jarosław Kalinowski podkreślił, że propozycja złożona przez PSL Platformie Obywatelskiej oraz Prawu i Sprawiedliwości nie jest odwetem wobec Sojuszu za lubelską koalicję SLD z Samoobroną. Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego tłumaczył, że pomysł budowania szerokiej koalicji na szczeblu województw jest elementem stabilizowania sceny politycznej w okresie integracji z Unią Europejską. Podobnie propozycję PSL-u tłumaczył szef klubu parlamentarnego ludowców Zbigniew Kuźmiuk dodając, że jego partia jest ugrupowaniem centrowym, które może zawierać koalicje zarówno z prawą, jak i lewą stroną sceny politycznej.
Jarosław Kaczyński z PiS-u powiedział, że rozmowy o utworzeniu ewentualnej koalicji z Polskim Stronnictwem Ludowym już się toczą. Lider Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że władzę samorządową trzeba tworzyć demokratycznie. Według Jarosława Kaczyńskiego, ewentualne koalicje pozwolą odbudować zaufanie społeczne do władzy. PiS wyklucza jednak koalicje z SLD i Samoobroną.
Uzasadnienia dla koalicji z PSL-em nie widzi natomiast drugi adresat Jarosława Kalinowskiego - Maciej Płażyński z Platformy Obywatelskiej. "Takie porozumienie - powiedział Maciej Płażyński - pachnie Frontem Jedności Narodowej". Dodał, że skoro po wyborach parlamentarnych Platforma Obywatelska nie weszła do koalicji rządowej, to teraz nie ma powodu, by taką koalicję budować na szczeblu regionalnym.
Sekretarz generalny SLD Marek Dyduch uznał za naturalny fakt, że Polskie Stronnictwo Ludowe poszukuje koalicjantów w sejmikach wojewódzkich.
Sam Sojusz Lewicy Demokratycznej, który wygrał wybory do sejmiku w województwie ślaskim rozpoczął rozmowy z Samoobroną na temat ewentualnej przyszłej koalicji w tym województwie. Andrzej Szarawarski, szef śląskiego SLD powiedział po spotkaniu z przedstawicielami Samoobrony, że dziś jest jeszcze za wcześnie, by mówić o jakiejkolwiek koalicji. Jego zdaniem ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie dopiero po przeprowadzeniu rozmów ze wszystkimi siłami politycznymi, które dostały się do sejmiku. Andrzej Grzesik, który z ramienia Samoobrony uczestniczył w konsultacjach powiedział, że jest wiele obszarów spornych pomiędzy obu partiami, ale jest iskierka nadziei na porozumienie.
SLD zawarła już umowę koalicjną z Samoobroną w sejmiku lubelskim.
Prawo i Sprawiedliwość będzie zaś potrzebowało kolicjanta w stolicy. PiS wygrało wybory do Rady Warszawy uzyskując w niej 24 mandaty. Rozmowy z Platformą Obywatelską i LPR w sprawie koalicji trwają. Jednak jak wcześniej podkreślali politycy PiS bliżej im do Platformy niż LPR.
Drugie miejsce w stolicy zajęła koalicja SLD UP zdobywając 20 mandatów. Trzecia jest Platforma Obywatelska, której przedstawiciele będą mieć osiem mandatów. Sześć mandatów zdobyła Liga Polskich Rodzin. Po jednym mandacie mieć będzie Samoobrona oraz - reprezentująca własny komitet Julia Pitera.
Ostateczne wyniki wyborów samorzadowych w całym kraju mają być znane najpóźniej 10 listopada.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)