Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm debatuje o abolicji podatkowej

0
Podziel się:

Po dziewiątej swoje obrady rozpoczął Sejm. Dziś odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy o abolicji podatkowej.
12 września Sejm skierował do dalszych prac w komisjach rządowy projekt ustawy wprowadzający abolicję podatkową i deklaracje majątkowe.

Po dziewiątej swoje obrady rozpoczął Sejm. Dziś odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy o abolicji podatkowej.
12 września Sejm skierował do dalszych prac w komisjach rządowy projekt ustawy wprowadzający abolicję podatkową i deklaracje majątkowe. Za przesłaniem projektu do komisji głosowało 264 posłów. 112 posłów, przede wszystkim z Platformy Obywatelskiej i Ligi Polskich Rodzin, chciało odrzucenia projektu jednorazowego opodatkowania nieujawnionego dochodu. 35 posłów się wstrzymało się od głosu.
Rządowy projekt ustawy o jednorazowym opodatkowaniu nieujawnionego dochodu zakłada, że podatnicy, którzy ukrywali dotychczas część dochodów, będą mogli ujawnić je i zaplacić jednorazowy podatek w wysokości 7,5%. Zaległości należy ujawnić do końca 2002 roku. Jeżeli podatnicy nie zgłoszą ukrywanych dochodów, to po ujawnieniu ich przez urząd skarbowy będą musieli zapłacić podatek karny z wysokości 75%.
Wraz z ustawą abolicyjną rząd przedstawił także Sejmowi projekt nowelizacji ordynacji podatkowej i kodeksu skarbowego, zakładający przeprowadzenie spisu z natury, czyli złożenia przez podatników do końca 2003 roku deklaracji majątkowych. Deklaracje mają obejmować nieruchomości, środki transportu powyżej 80 tysięcy złotych, udziały w spółkach, wkłady w spółdzielniach, papiery wartościowe oraz oszczędności nabyte od stycznia 1996 do końca 2001 roku.
Nie trzeba byłoby zgłaszać wyposażenia gospodarstwa domowego o wartości mniejszej niż 10 tysięcy złotych oraz mieszkań o powierzchni nie przekraczającej 70 metrów kwadratowych, o ile ktoś nie posiada innych nieruchomości. Ujawnieniu nie podlegałyby oszczędności, papiery wartościowe i inne aktywa nie przekraczające łącznie 100 tysięcy złotych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)