Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm nie wprowadził uproszczonego audytu energetycznego

0
Podziel się:

Wszyscy inwestorzy, ubiegający się o przyznanie premii termomodernizacyjnej, będą musieli przedstawić audyt energetyczny według jednego wzoru

. Sejm, wbrew stanowisku Senatu, nie wprowadził uproszczonego audytu energetycznego.

Sejm odrzucił w głosowaniu w czwartek senacką poprawkę, zgodnie z którą niektórzy inwestorzy mogliby przedstawiać uproszczony audyt energetyczny Bankowi Gospodarstwa Krajowego, który przyznaje premie z Funduszu Termomodernizacyjnego. Od poprawnego wykonania audytu zależy przyznanie takiej premii.

Senat proponował, by uproszczony audyt energetyczny mogli przedstawiać inwestorzy, przeprowadzający przedsięwzięcia, zmniejszające zużycie energii, których koszt nie przekracza 20 tys. zł i których wykonanie nie wymaga pozwolenia na budowę.

Ponadto Sejm przyjął poprawkę, zgodnie z którą nowelizacja wejdzie w życie nie w dwa miesiące po jej ogłoszeniu, a po dwóch tygodniach.

Nowelizacja ustawy termomodernizacyjnej ma zwiększyć liczbę przedsięwzięć, zmniejszających zużycie energii, dzięki korzystniejszym dla inwestorów zapisom dotyczącym uzyskania premii.

W myśl nowelizacji, premie będą wypłacane po zakończeniu przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, a nie - jak obecnie - dopiero po spłacie kredytu zaciągniętego na ten cel, pomniejszonego o przyznaną premię.

Uchwalone zapisy wydłużają ponadto okres spłaty kredytu z 7 do 10 lat. Kredyt nie będzie mógł jednak przekroczyć 80 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Ponadto, nowelizacja umożliwia uzyskanie pomocy państwa - w formie premii termomodernizacyjnej - przez właścicieli lub zarządców budynków zbiorowych, i takich budynków, w których w latach 1985-2001 zmodernizowano system grzewczy.

Nowelizacja nie zmienia wielkości premii termomodernizacyjnej. Zatem będzie ona stanowić - podobnie jak obecnie - 25 proc. wielkości kredytu zaciągniętego na przedsięwzięcia ograniczające zużycie energii.

Ustawa o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych została uchwalona w 1998 roku. Powołała Fundusz Termomodernizacyjny, ulokowany w Banku Gospodarstwa Krajowego. Inwestorzy, którzy podejmują działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii i zaciągają na ten cel kredyt, mogą ubiegać się o przyznanie premii termomodernizacyjnej z Funduszu.

W budżecie na ten rok na Fundusz Termomodernizacyjny przeznaczono 30 mln zł.

energetyka
energia
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)