Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm przyjął większość poprawek Senatu do ustawy cukrowej

0
Podziel się:

62 poprawki dotyczyły regulacji rynku cukru i zmierzały w kierunku ochrony producentów cukru.

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek Senatu do ustawy o regulacji rynku cukru, która przewiduje powołanie koncernu Polski Cukier ze wszystkich cukrowni, jakie w momencie jej wejścia w życie nie będą sprywatyzowane.

Obecnie nie sprywatyzowanych cukrowni jest 49. Niedawno rząd postanowił, że w skład koncernu Polski Cukier wejdzie 28 cukrowni.

Poprawki Senatu nie dotyczyły prywatyzacji cukrowni, ani ustalenia liczby cukrowni, które mają wejść w skład Polskiego Cukru. 62 poprawki dotyczyły natomiast regulacji rynku cukru i zmierzały w kierunku ochrony producentów cukru.

Zdecydowaną większość poprawek zwiększających ochronę krajowych producentów cukru Sejm zaaprobował.

Sejm przyjął poprawkę Senatu, według której w przypadku upadłości lub zaprzestania produkcji przez cukrownię przyznany jej limit produkcji cukru minister rolnictwa będzie mógł przekazać innym producentom proporcjonalnie do wielkości przejętych wraz z plantatorami praw do upraw i dostaw buraków cukrowych.

Wcześniej posłowie z komisji rolnictwa opowiedzieli się przeciwko temu rozwiązaniu i rekomendowali Sejmowi podtrzymanie zapisu ustawy mówiącego, że 'w przypadku połączenia się producentów cukru, producentowi cukru powstałemu w wyniku połączenia, przysługują limity A i B przyznane łączącym się producentom cukru'.

Sejm przyjął poprawki Senatu dotyczące ustalania kwot A, B i C - czyli ilości cukru, które mogą być przeznaczone na zaopatrzenie rynku krajowego i na eksport oraz limitów wyznaczających wielkość produkcji cukru dla danego producenta.

Sejm przyjął również propozycję Senatu, aby wielkość produkcji izoglukozy i syropu inulinowego (substytutów cukru) była corocznie określana przez rząd i nie była powiązana z wielkością produkcji cukru. Przyjęte poprawki zobowiązują również ARR do zakupu po cenie interwencyjnej całej kwoty A, czyli ilości cukru na rynek krajowy i kwoty B, ilości cukru na eksport z dopłatami. Obecnie ustalana minimalna cena oznacza dolny pułap interwencji, jednak nie zobowiązuje ARR do zakupu całej kwoty.

Sejm przyjął poprawkę nakazująca Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 31 marca 2002 roku rozliczenie i przekazanie dopłat producentom do wyeksportowanego cukru w kwocie B w 2001 roku. Kwota B jest to kwota na eksport z dopłatami dla producentów. Wcześniej ARiMR nie miała określonych terminów rozliczenia tych dopłat.

Sejm zaaprobował poprawkę, według której producenci cukru zobowiązani są do płacenia ARR składki za magazynowanie cukru.

Posłowie odrzucili natomiast poprawkę Senatu, w myśl której rząd ustalałby cło na importowany cukier na poziomie gwarantującym utrzymanie krajowych cen cukru nie niższych niż cena interwencyjna.

W ustawie pozostaje więc zapis uchwalony przez Sejm, według którego cło na importowany cukier będzie ustalane na poziomie gwarantującym utrzymanie krajowych cen na cukier pakowany na poziomie wyższym od ceny interwencyjnej.

Sejm przyjął poprawkę Senatu dotyczącą roku rozliczeniowego od 1 lipca do 30 czerwca roku następnego, w którym dokonuje się bilansu produkcji, krajowego zużycia, zapasów, eksportu i importu cukru oraz ustala się ceny opłaty, dopłaty, kwoty i limity. A nie, jak uchwalił wcześniej Sejm, od 1 października do końca września. Teraz ustawą zajmie się prezydent.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)