Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm wyłączył z rezerwy uwłaszczeniowej niektóre przedsiębiorstwa

0
Podziel się:

Sejm wyłączył z tzw. rezerwy uwłaszczeniowej przedsiębiorstwa państwowe będące w gestii wojewodów, co umożliwi ich prywatyzację

.

Za nowelizacją ustawy o komercjalizacji przedsiębiorstw państwowych głosowało w czwartek 348 posłów, przeciwnych było 46, a wstrzymało się od głosu 3 posłów.

Wcześniej Sejm sprzeciwił się wnioskowi komisji o odrzucenie w całości projektu nowelizacji.

Znowelizowanie ustawy o komercjalizacji przedsiębiorstw państwowych ma umożliwić prywatyzację przedsiębiorstw państwowych, których majątek zarezerwowano na przeprowadzenie powszechnego uwłaszczenia.

Według rządu, zmiana ustawy jest konieczna, ponieważ przyjęcie prezydenckiego weta do ustawy o powszechnym uwłaszczeniu spowodowało, że wniesione do rezerwy przedsiębiorstwa państwowe pozostające w gestii wojewodów nie mogą być prywatyzowane, gdyż dotychczasowa ustawa o komercjalizacji zakazuje dysponowania ich mieniem.

Rząd proponował więc skreślenie tego artykułu ustawy.

Obecnie w dyspozycji wojewodów jest około 230 przedsiębiorstw państwowych. W większości są one w złej kondycji ekonomicznej i - zdaniem resortu skarbu - jedynym ratunkiem dla nich mogłaby być szybka prywatyzacja i znalezienie inwestora.

Powodem odrzuconej propozycji komisji sejmowej, żeby nowelizację odrzucić było nieprzedstawienie przez resort skarbu listy przedsiębiorstw państwowych, które zostały włączone do tzw. rezerwy uwłaszczeniowej.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)