Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejmowe wystąpienie Kołodki

0
Podziel się:

Minister finansów Grzegorz Kołodko zapowiedział podczas sejmowego wystąpienia konsekwentne dążenie rządu do ograniczenia bezrobocia przy utrzymaniu niskiego poziomu inflacji oraz ograniczenie deficytu budżetowego i przyspieszenie tempa wzrostu.

Kołodko zaprezentował w piątek Sejmie trzy ustawy z pakietu antykryzysowego, które mają zapobiec bankructwom przedsiębiorstw i ograniczyć bezrobocie.

'Jest możliwy powrót na 5-7 procentową ścieżkę wzrostu jeszcze w tej kadencji parlamentu pod warunkiem koordynacji polityki budżetowej z monetarną' - powiedział podczas wystąpienia Kołodko.

'Uda nam się to pod warunkiem pobudzenia rodzimej przedsiębiorczości' - dodał.

NISKA INFLACJA, NISKIE BEZROBOCIE

Minister finansów zapowiedział utrzymanie niskiego poziomu inflacji, która jak podał ma w lipcu spaść do 1,5 proc. z 1,6 proc. w czerwcu, przy pierwszopriorytetowym dla rządu ograniczeniu bezrobocia.

Według prognoz rządowych bezrobocie wzrośnie do poziomu 17,4 proc. z 17,3 proc. w czerwcu.

'(...) nikt nie wierzył, że uda nam się ograniczyć inflację, a ona spadnie w lipcu do półtora procent' - powiedział Kołodko.

'(...)Będziemy mieli dużo niższe bezrobocie przy niskiej inflacji, na takim poziomie jak prognozują zgodnie rząd i niezależny bank centralny' - dodał Kołodko.

Ministerstwo Finansów i rząd spodziewają się spadku inflacji do poziomu 2,5-3,0 proc. w grudniu.

NIŻSZY DEFICYT BUDŻETU, NISKIE STOPY PROCENTOWE

Minister finansów zapowiedział ograniczanie deficytu budżetu, tak aby bank centralny miał przestrzeń do stopniowego obniżania stóp procentowych.

'Chcę aby od 2005 roku deficyt budżetu spadł do poziomu poniżej 3 proc. PKB' - powiedział Kołodko.

W tym roku deficyt budżetu ma wynieść 40 mld zł, czyli 5,4 proc. PKB, a w przyszłym roku deficyt ma wzrosnąć do 43 mld zł, czyli 5,5 proc. PKB.

'Pracujemy obecnie nad budżetem, który będzie reformą finansów publicznych, budżetem, który będzie umożliwiał powrót na szybką ścieżkę wzrostu' - powiedział Kołodko.

Kołodko zapowiedział koordynację działań z Narodowym Bankiem Polskim.

'Z NBP rozmawiamy, pracujemy, skoordynujemy politykę budżetową i monetarną aby sukcesywnie zmniejszać realne stopy i deficyt budżetu' - powiedział.

WSPÓŁPRACA Z NBP W POLITYCE KURSOWEJ

Kołodko potwierdził, że Ministerstwo Finansów i NBP pracują nad polityką kursową, której celem ma być przyjęcie euro, nie podał jednak szczegółów.

'Szukamy sposobu, tak aby kurs złotego doprowadził nas do euro' - powiedział.

Wcześniej premier Leszek Miller powiedział, że poważnie traktowane jest powiązanie złotego z euro i ten pomysł będzie życzliwie przyjęty przez Unię Europejską. Niedawno minister finansów Grzegorz Kołodko zapowiedział, że warto rozważyć powiązanie złotego z euro.

Przeciwne temu są Narodowy Bank Polski i Rada Polityki Pieniężnej, które uważają, że powiązanie złotego z euro może się powieść jedynie w warunkach zrównoważonego budżetu i przestrzegania dyscypliny fiskalnej.

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)