Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sektor finansowy prawie w Europie

0
Podziel się:

Sektor finansowy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej jest najbliższy spełnienia wymagań związanych z przystąpieniem do Unii Europejskiej - uważają prezesi banków centralnych Węgier, Czech i Polski.

'Systemy bankowe i ubezpieczeniowe w krajach kandydujących do Unii Europejskiej są porównywalne z tymi w Unii Europejskiej, a czasem nawet bardziej zreformowane. Jednak trzeba jeszcze poprawia niektóre wskaźniki, jak kapitalizacja giełdy' - powiedział prezes Narodowego Banku Węgier Zsigmond Jarnai w dyskusji dotyczącej doświadczeń w reformowaniu systemu finansowego.

Prezes NBP Leszek Balcerowicz uważa, że największą niedoskonałość systemów finansowych krajów aspirujących do UE jest niska kapitalizacja giełd.

'Żaden kraj z Europy Środkowo-Wschodniej nie był w stanie rozwinąć tak swojej giełdy, żeby liczyła się w Europie. Obecny poziom rozwoju giełd lokalnych jest taki, jak 10 lat temu w Portugalii czy Irlandii. Pozostaje pytanie, czy Węgrom, Polakom i Czechom uda się powtórzyć ten rozwój' - powiedział prezes NBP.

Uczestnicy debaty podkreślali pozytywną rolę prywatyzacji sektora bankowego, co zwiększyło konkurencyjność na tym rynku.

'Własność państwowa osłabia sektor bankowy, powoduje, że mniej kredytów trafia do sektora prywatnego i powoduje większą niestabilność finansową. Rozwój systemów finansowych wpływa na wzrost produktywności oraz na wzrost gospodarczy' - powiedział Balcerowicz.

Prezes NBP wskazał też na rolę inwestorów zagranicznych w reformowaniu systemów bankowych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

'Ci, którzy okazali się największymi reformatorami mają największy udział inwestorów zagranicznych w sektorze bankowym. Ich wkład w reformy jest tutaj nie do przecenienia' - powiedział.

'Systemy finansowe w naszej części europy są stabilne, potwierdziły to ostatnie 2-3 lata i dobre znoszenie przez ten sektor szoków, które zdarzyły się w gospodarce' - dodał Zdenek Tuma, prezes Narodowego Banku Czech.

banki
ubezpieczenia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)