Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Reforma służby zdrowia. MZ: w sieci szpitali 594 placówki, poza nią - 355

43
Podziel się:

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna ma być organizowana przede wszystkim przede wszystkim przez szpitale I-III stopnia oraz pediatryczne.

Reforma służby zdrowia. MZ: w sieci szpitali 594 placówki, poza nią - 355

Do sieci szpitali zostały zakwalifikowane 594 placówki, z czego 516 to szpitale publiczne - wynika z danych przekazanych PAP przez resort zdrowia. Poza siecią pozostało 355 szpitali, 16 z nich to placówki publiczne. W sumie w szpitalach sieciowych jest ponad 145 tys. łóżek.

Do poziomu szpitali I stopnia zakwalifikowano 283 placówki, a do szpitali II stopnia (realizujących bardziej skomplikowane świadczenia) - 96. Do szpitali III stopnia (wieloprofilowych szpitali specjalistycznych) - zakwalifikowano 62 placówki.

W sieci znajdzie się także 20 szpitali onkologicznych, 30 pulmonologicznych, 13 pediatrycznych i 90 placówek ogólnopolskich (instytutów oraz szpitali klinicznych). Resort zapewnia, że w sieci znajdą się szpitale szczególnie istotne dla zapewnienia pacjentom dostępu do świadczeń zdrowotnych.

Zobacz także: Zobacz także: Sieć szpitali. Wielka reforma zdrowia rządu PiS

W sumie do sieci zakwalifikowano 594 szpitali - 516 publicznych i 78 niepublicznych. Poza siecią pozostało 355 szpitali, 16 z nich to placówki publiczne. Ogółem w szpitalach sieciowych jest ponad 145 tys. łóżek.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna ma być organizowana przede wszystkim przede wszystkim przez szpitale I-III stopnia oraz pediatryczne. Szpitale będą mogły łączyć tę działalność z realizacją świadczeń w trybie hospitalizacji udzielanych w innych komórkach organizacyjnych placówki, co - jak wskazuje MZ - ma pozwolić na "bardziej elastyczne wykorzystanie kadry lekarskiej i pielęgniarskiej zatrudnionej w szpitalach realizujących jednocześnie świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej".

Resort przypomina, że pacjenci wpisani na listę oczekujących w szpitalu, który nie został włączony do sieci (i jednocześnie nie uzyskał kontraktu z NFZ), mogą wpisać się na listę oczekujących prowadzoną przez inną placówkę. Szpital, do którego zgłasza się pacjent, ustala kolejność przyjęć, uwzględniając datę zgłoszenia w poprzedniej placówce.

Szpitale zakwalifikowane do sieci będą rozliczane w formie ryczałtowej, jednak resort zapewnia, że nie będzie to oznaczać "prostego budżetowania szpitali, które działałoby demotywująco na świadczeniodawców". Szpitale nadal będą ewidencjonować swoją działalność, a wysokość ryczałtu na następny okres rozliczeniowy będzie zależała od zakresu świadczeń wykonanych i sprawozdanych w okresie poprzedzającym. Będzie on także zależał m.in. od parametrów jakościowych związanych z procesem udzielania świadczeń.

Szpitale zakwalifikowane do sieci będą miały gwarancję finansowania przez 4 lata, opartą na okresowych ryczałtach uzależnionych od efektywności placówki. Szpitale poza siecią będą mogły - tak jak dotychczas - przystąpić do konkursów organizowanych przez NFZ.

Zdaniem MZ wprowadzenie sieci szpitali poprawi koordynację leczenia pacjenta i zapewni lepszą dostępność do poradni przyszpitalnych. Skrócić mają się także kolejki na SOR-ach i w izbach przyjęć. Szpitale w sieci mają zapewniać pacjentowi leczenie szpitalne, odpowiednią poradnię specjalistyczną i rehabilitację.

Informację na temat stanu przygotowania i wprowadzenia zmian w systemie opieki zdrowotnej w zakresie sieci szpitali we wtorek na posiedzeniu rządu przedstawił Minister Zdrowia.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(43)
On
7 lat temu
Nawet prywaprywatnie zrobić RTG to trzeba mieć skierowanie!!! MASAKRA a zarazem gluuupota!!!
asia
7 lat temu
A zainwestował w modernizacje -czytaj powiekszenie pomieszczen i lodowki do przechowania zwłok bo niestety zzmarłych przybędzie w zastraszajacym tempie.Panie Radziwił co pan wyprawia z naszą sluzbą zdrowia, wazne ze Pana rodzina i krewni maja zapewniona opieke ,a motłoch niech wymiera a i emeryturki zostaną.
Oki
7 lat temu
Leczenie wg Pis: Diagnoza? Aktywna borelioza. Leczenie? Pierwszy termin za 3 lata. Czy na to płacę po 2 tyś ubezp. Zdrowotnego miesięcznie?
Po
7 lat temu
Boże miej nas w opiece
V4V
7 lat temu
Czy szpitale MSWiA są w sieci? Żeby przypadkiem ministry i polityki nie musieli płacić za leczenie, bidoki!
...
Następna strona